Çözüldü Ryzen 5 5600 sistemde WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba iyi sosyaller, bir arkadaşıma kendi sistemimle benzer özellikte bilgisayar aldık. Heyecanla RDR 2 oynamak istedi fakat "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" hatası alıyor.
Öncelikle sistem özellikleri;
Ryzen 5 5600 işlemci,
Gigabyte B450M anakart,
XFX 6700 XT ekran kartı,
1 TB Goodram M.2 SSD,
2x8 GB 3600 MHz RAM,
650 watt PSU,
Windows 11 Pro,
AMD Adrenalin sürüm 23.3.1.

Bilgisayar işletim sistemi kurulu geldi, CPU Z işlemci stres testinde problem olmadı, benzer şekilde adrenalin yazılımı üzerinden ekran kartı stres testinde de problem olmadı, CS:GO oyununda da problem olmadı fakat RDR 2 oyununda oyun içi benchmark testinde sorun olmamasına rağmen oyun başlar başlamaz yukarıdaki mavi ekran alındı. Bilgisayar yeniden başladığında AMD driverı silinmişti. Adrenalin Pro 22.Q4 kurularak tekrar denendiğinde 45 dk sorun olmadı fakat daha sonra siyah ekranla beraber sistem yeniden başladı. Herhangi bir mavi ekran ya da hata mesajı alınmadı, tekrar oyuna girildiğinde bu sefer de video Memory 0 MB görünüyordu. Tekrar güncel driver (23.3.1) ile denediğimde oyuna girişte 2 defa daha aynı mavi ekranı aldım.
Yardımcı olabilecek varsa memnun olurum, iyi günler.

Çözüm
SSD icin fotograf paylaşiyorum kendi yazılımı üzerinden ilgili değerler N/A biraz bekleyince bazıları geldi ama tatmin etmedi bende crystal disk info ile baktım.

Sinerjinin arıza kaydını takip ediyorum oradan gelecek yoruma göre göndermeyi düşünüyorum. Eğer süreç uzayacak olursa termal macun alıp kendi bilgisayarımın islemcisi ile deneyeceğim. Psu ile ilgili bir problem olma olasılığı hakkında görüşünüz nedir? Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Psu kaynaklı çıkan hatalarda genelde Windows WHEA hatası yerine başka hatalar gösteriyor. Hikaye de genelde değişmiyor. Örneğin oyuna girdiğimde direkt mavi yiyorum. Ya da 2 dkka içinde yiyorum. Gibi hikayeler oluyor. Ya da en çok gösteren ekran donuyor hiçbir şeye tepki vermiyor cihaz oluyor. Bu tarz hikayelerde PSU'yu arıyorum. Bazen driver hata vermesine rağmen sorun PSU'da olabiliyor. Açıkçası bu durumu ne yazık ki windows anlayamıyor. Anlayıp doğru hata kodu verdiği çok nadir. Yani diğer parçaları deneyip PSU'yu sonra deneyebilirsiniz.

Ancak aldığınız hata bana işlemci gibi geliyor. Hata kodunu sorgulayıp ayrıntıya inince işlemcinin hata verdiğini görüyorum. Bu yüzden işlemci dedim. Siz yine de firmayla görüşün bi. Haberdar edersiniz. PSU'yu imkan varsa deneyin. Ama dediğim gibi onda olduğunu düşünmüyorum. İyi akşamlar dilerim. Süreçle ilgili haberdar edin. Merakta kalmayalım :)
Psu yu değiştirip tekrar deneyeceğim.

Hocam ne yazık ki çalışan başka bir psu denediğimde de aynı hatayı aldım. Yeni psu yu taktığımda voltaj değerlerine bakmıştım eski psu ile hemen hemen aynı. Onun da fotoğrafını paylaşıyorum.

Psu kaynaklı çıkan hatalarda genelde Windows WHEA hatası yerine başka hatalar gösteriyor. Hikaye de genelde değişmiyor. Örneğin oyuna girdiğimde direkt mavi yiyorum. Ya da 2 dkka içinde yiyorum. Gibi hikayeler oluyor. Ya da en çok gösteren ekran donuyor hiçbir şeye tepki vermiyor cihaz oluyor. Bu tarz hikayelerde PSU'yu arıyorum. Bazen driver hata vermesine rağmen sorun PSU'da olabiliyor. Açıkçası bu durumu ne yazık ki windows anlayamıyor. Anlayıp doğru hata kodu verdiği çok nadir. Yani diğer parçaları deneyip PSU'yu sonra deneyebilirsiniz.

Ancak aldığınız hata bana işlemci gibi geliyor. Hata kodunu sorgulayıp ayrıntıya inince işlemcinin hata verdiğini görüyorum. Bu yüzden işlemci dedim. Siz yine de firmayla görüşün bi. Haberdar edersiniz. PSU'yu imkan varsa deneyin. Ama dediğim gibi onda olduğunu düşünmüyorum. İyi akşamlar dilerim. Süreçle ilgili haberdar edin. Merakta kalmayalım :)
@xxMFIxx hocam tekrar merhaba, bugün aklımda kalmasın diye psu yu değiştirip denediğimde bir saat içinde yine aynı sorunla karşılaştım. Kolları sıvadım ve kendi işlemcimi takarak test ettim ve 3.5 saat aralıksız oyun oynadım. Mavi ekran almadım. Sizin tahmin ettiğiniz gibi sorun işlemcide. I won the cpu lottery. Pazartesi günü sinerjiye aktaracağım durumu umarım uğraştırmadan işlemciyi değiştirirler. Buradan da haber ederim. Tekrar teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 20230318_134850.jpg
    20230318_134850.jpg
    169,3 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Hocam ne yazık ki çalışan başka bir psu denediğimde de aynı hatayı aldım. Yeni psu yu taktığımda voltaj değerlerine bakmıştım eski psu ile hemen hemen aynı. Onun da fotoğrafını paylaşıyorum.

@xxMFIxx hocam tekrar merhaba, bugün aklımda kalmasın diye psu yu değiştirip denediğimde bir saat içinde yine aynı sorunla karşılaştım. Kolları sıvadım ve kendi işlemcimi takarak test ettim ve 3.5 saat aralıksız oyun oynadım. Mavi ekran almadım. Sizin tahmin ettiğiniz gibi sorun işlemcide. I won the cpu lottery. Pazartesi günü sinerjiye aktaracağım durumu umarım uğraştırmadan işlemciyi değiştirirler. Buradan da haber ederim. Tekrar teşekkür ederim.
Bu arada anakartını da gönder garantiye o voltajlar hiç iyi değil.

Artı -1 Eksi
Geri dönüş yapıldı mı? Kullandığınız priz aklım korumalı priz miydi? Cihaza gönderdiği voltaj değerinin stabil olduğundan emin misiniz?
Hocam merhaba akim korumalı değil ama iki ayrı evde deniyorum arıza yapan bilgisayarda B450 anakart var psu ve işlemci değiştiğinde de voltajlar aynı.

@xxMFIxx hocam tekrar merhaba bilgisayar servisten döndü tüm safahatı anlatmış olmama rağmen ram değiştirip gönderdiler ariza aynen devam ediyor. İşlemciye yoğunlasmak adına tekrar kendi bilgisayarımla değişiklik yaptım ve ilginç şekilde iki bilgisayar da faal ben de ekstradan sıvı soğutma var onunla alakalı olabilir mi? Ama benim işlemcim diğer bilgisayarda stok fanla sorunsuz çalışıyor ve daha ilginci mavi ekran aldığımda çoğunlukla işlemci çok ısınmamış oluyordu. Ben bu işten çıkamadım.

Sorunu tam anlamıyla çözdüm ilgili işlemci stok soğutucuyla test edildiğinde iki ayrı sistemde de aynı hatayı veriyor. Sıvı soğutmayla kullanıldığında 2 saat civarı problem olmadı. İşlemciyi tekrar servise gönderdim sorunu anlatmamıza rağmen sorun yok diyerek tekrar gönderdiler. Allah sinerji bilgisayara kimsenin işini düşürmesin son kez islemciyi gönderip tüketici hakem heyeti yoluna gideceğim. Şuan da başka bir işlemci satın alarak sistemi faal olarak kullanmaktayım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı