Ryzen 5 5600X çekirdek sayısı 12 gözüküyor

ugurgunduz3323

Hectopat
Yer
antalya
Daha fazla  
İşlemcim Ryzen 5 5600X. 6 çekirdekli diye almıştım. Bende sadece 4 çekirdek olarak görünüyordu. Sonra ne yaptım bilmiyorum ama bu çekirdek sayısı 12'ye çıktı.

Screenshot_1.png

Zelliklerinde iç parçaçığı 16 görünüyor bunu kullanması normal mi yoksa 6 çekirdeğe mi alayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcim Ryzen 5 5600X. 6 çekirdekli diye almıştım. Bende sadece 4 çekirdek olarak görünüyordu. Sonra ne yaptım bilmiyorum ama bu çekirdek sayısı 12'ye çıktı.

Eki Görüntüle 1511435

Zelliklerinde iç parçaçığı 16 görünüyor bunu kullanması normal mi yoksa 6 çekirdeğe mi alayım?

Hocam onu görev yöneticisnden bakınız.

1662637327531.png
1662637363342.png

O işlev çekirdek sayısını yükseltmiyor. Yükselttiğini iddia edenlerin suratına sen bilmediğin bir şeyi biliyormuş gibi satmaya çalışan bir cahilsin diye bağırabilirsin. O özelliğin amacı yazılım geliştiricilerin gerektiğinde işlemci sayısını kısıtlamalarını sağlamaktır.

Windows zaten varsayılan olarak bütün çekirdekleri kullanır. Windows'un çekirdekleri kapalı bıraktığını, çekirdeklerin bu ayarla açıldığını iddia etmek zaten başlı başına bir ahmaklıktır.

Bu kendini geliştirmeyen cahil arkadaşlara satabileceğin bir bilgi: 12. nesil Intel işlemcilerin bazılarında ilk defa melez mimari kullanılıyor. Bu modellerden en iyi performans almak için Windows 11 kullanılması zorunlu.

Seçeneği tiksiz bırakın.

Oyun oynarken işlemci kullanımı nı %50'lerde görüyorum Alt Tab yapıp masaüstüne gelince görev yöneticisinde %90 100 gözüküyor neden olabilir?
Görev yöneticisi CPU kullanımını doğru göstermez.

Hiçbir şey yapmayın, tiki kaldırın ve yeniden başlatın. İnternette performans arttırma diye söylenen her şeye de inanmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı