Ryzen 5 5600X oyunlarda 80 dereceye ulaşıyor

mcpootis

Femtopat
Daha fazla  
İşlemcim başlıkta yazdığım gibi Rainbow Six: Siege oynarken 80 derecelerde bu normal mi? Kule tipi soğutucu kullanıyorum ve genelde 81 üstünü görmedim ama oyunda crash yediğim oluyor sıcaklıktan olabilir mi? Ekran kartım INNO3D RTX 3060 o da oyunda 70-75 derece civarı. Kasa hava akışı kötü olabilir diye düşünüyorum, termal macun var mı bilmiyorum. Ürünü GameGaraj'dan aldım kurulu geldi ekran kartı taktım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcim başlıkta yazdığım gibi Rainbow Six: Siege oynarken 80 derecelerde bu normal mi? Kule tipi soğutucu kullanıyorum ve genelde 81 üstünü görmedim ama oyunda crash yediğim oluyor sıcaklıktan olabilir mi? Ekran kartım INNO3D RTX 3060 o da oyunda 70-75 derece civarı. Kasa hava akışı kötü olabilir diye düşünüyorum, termal macun var mı bilmiyorum. Ürünü GameGaraj'dan aldım kurulu geldi ekran kartı taktım.
Stok fan kullanıyorsanız yüksek ihtimalle işlemciyi yeteri kadar soğutamıyordur.

AMD Ryzen 5 5500 üzeri işlemcilerde harici kule tipi ya da sıvı soğutma almanız gerekli. Stok soğutucu yetersiz kalıyor. Ayrıca ekran kartı sıcaklıklarınız normal işlemci sıcaklığı stok soğutucu ile gayet normal. Eğer harici kule tipi soğutucu aldıysanız modelini belirtir misiniz? Kalitesiz bir ürün ise yine sıcaklıklarınız bu havalarda normal. Kaliteli bir ürün ise termal macun düzgün uygulanmamış olabilir. Tüm sisteminizi belirtin.

Soğutucunun modeli nedir?

AMD Ryzen 5 5500 üzeri işlemcilerde harici kule tipi ya da sıvı soğutma almanız gerekli. Stok soğutucu yetersiz kalıyor. Ayrıca ekran kartı sıcaklıklarınız normal işlemci sıcaklığı stok soğutucu ile gayet normal. Eğer harici kule tipi soğutucu aldıysanız modelini belirtir misiniz? Kalitesiz bir ürün ise yine sıcaklıklarınız bu havalarda normal. Kaliteli bir ürün ise termal macun düzgün uygulanmamış olabilir. Tüm sisteminizi belirtin.

Harici kule tipi soğutucum bu.
INNO3D RTX3060.
Ryzen 5 5600X.
MSI B450M-A Pro Max 4133MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16) siyah 3200MHz DDR4 CL16 × 1
Crucial P2 1 TB 2400/1800 Mbps NVMe M.2
Crucial BX500 240 GB 540/500 Mbps 2.5" SATA
PSU 650W 80+ bronz

Stok fan kullanıyorsanız yüksek ihtimalle işlemciyi yeteri kadar soğutamıyordur.
Stok fan değil harici aldım kule tipi

Son düzenleme:
Genelde bilinen klasik bir yanlış var. AMD işlemciler Intel işlemcilerdan 10-15 derece daha sıcak çalışırlar. hatta bu fark 20-25 dereceye kadar çıkabiliyor. Cinebech yaparsanız işlemcinizin 95 derecede kendini sabitleyeceğini görürsünüz.

80-85 derece aralığı X serisi bir AMD işlemci için güzel ve yeterli bir derece. Genelde Undervolt yaparak bu ısı düşürülebilir oyun performansında çok düşüş olmadığı iddaa edilsede işlemcinin güç yapısını değiştiriyorsun. Bu donanımlar onlarca testten geçiyor. Her türlü dayanıklılık testine tabii tutuluyor. Fabrikası 95 dereceyi uygun görmüş ve bu voltaj değerinde vermişse vardır bir bildikleri o kadar para veriyoruz yapıştır gitsin.

Geri
Yukarı