Ryzen 5 alıp CPB kapatmak yerine Ryzen 3 almak

Hocam XMP'yi Profile 1'e çektim RAM'ler 3000 MHz düzgün bir şekilde çalışıyor şu an lakin CPB dediğiniz olayı bulamadım. Bu arada bir soru sorabilir miyim? Ekran kartım RX 5600 XT Sapphire Pulse 6 GB modeli. Testini yaptım aşağıya bırakıyorum sizce değerler nasıl? 8X MSAA açık tam ekranda 1 saat test yaptım 71 derece kart ısısı gösterdi en fazla. Fanlarda %50 çalıştı en fazla yük altında. Testten hemen sonra çektim ekran görüntüsünü.
Isı değerini soruyorsanız gayet normal. Hele hele fan hızı %50 ise. VRAM'lerin ısıları sanırım yine normal seviyede. Pek bilgim yok bellekler ne kadar ısınıyor diye ama GPU'ya göre daha çok ısındığını biliyorum.
CPB ayarı genelde sekmelerin üstlerinde olur. İyice araştırın illaki bulursunuz. Veya manuel olarak bir hıza da sabitleyebilirsiniz. Bu daha uğraştırıcı olur.

Son düzenleme:
Hocam herhangi bir voltaj düşürme işlemi yapmama gerek var mı? Oyunlarda FPS düşmesi olur mu veya işlemci ısısı kaç derece azalır?
Edit: Ekran kartı performansı hakkında düşünceniz nedir yukarıda paylaştım testi ve sonuçlarını.

Voltaj düşürmeden test yap, yine çok sıcak ise el ile voltaj düşürürsün.

Isı değerini soruyorsanız gayet normal. Hele hele fan hızı %50 ise. VRAM'lerin ısıları sanırım yine normal seviyede. Pek bilgim yok bellekler ne kadar ısınıyor diye ama GPU'ya göre daha çok ısındığını biliyorum.
CPB ayarı genelde sekmelerin üstlerinde olur. İyice araştırın illaki bulursunuz. Veya manuel olarak bir hıza da sabitleyebilirsiniz. Bu daha uğraştırıcı olur.

Sizce RAM veya işlemciye test yapmaya gerek var mı? Çok gerekli mi? Bileşenlerin hepsi sıfır.
Voltaj düşürmeden test yap, yine çok sıcak ise el ile voltaj düşürürsün.
Sizce RAM veya işlemciye test yapmaya gerek var mı? Çok gerekli mi? Bileşenlerin hepsi sıfır.

Sıfır olması sorun çıkmayacağı anlamına gelmez. Test yapmakta fayda var ama özellikle RAM testi uzun sürdüğünden ve sorun çıkma ihtimali çok düşük olduğundan sorun çıkmazsa boşuna mı bu kadar bekledim diyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı