Ryzen 7 3700X için soğutucu önerisi

EngineerMan

Centipat
Daha fazla  
Hava 35 derece. İşlemci bazen 90 94 dereceleri görüyor. 2 yıldır termal macun değiştirmedim. Eskiden Max 80 derecede takılırdı. Elimde Wraith Prism stok soğutucu var. Ağır multithread işlemlerde kullanmam için iyi bir soğutucu almak istiyorum.

Kasa: MSI MAG Forge 100R.
Anakart: MSI B550-A Pro.

Arctic Freezer 34 e-Sports Duo alacaktım. Lakin AM4 soketlerde takarken sorun yaşayan çok fazla insan var MSI anakartlarda özellikle. Direkt olarak Noctua nh D15s düşünüyorum. Fiyatı fazla pahalı 1500 TL. Tavsiyeleriniz nedir? Noctua nh D15s 1.2 kg ağırlığa sahip biraz çekiniyorum anakartı bükmesinden.

Hava 35 derece. İşlemci bazen 90 94 dereceleri görüyor. 2 yıldır termal macun değiştirmedim. Eskiden Max 80 derecede takılırdı. Elimde Wraith Prism stok soğutucu var. Ağır multithread işlemlerde kullanmam için iyi bir soğutucu almak istiyorum.

Kasa: MSI MAG Forge 100R.
Anakart: MSI B550-A Pro.

Arctic Freezer 34 e-sports Duo alacaktım. Lakin AM4 soketlerde takarken sorun yaşayan çok fazla insan var MSI anakartlarda özellikle. Direkt olarak Noctua nh D15s düşünüyorum. Fiyatı fazla pahalı 1500 TL. Tavsiyeleriniz nedir? Noctua nh D15s 1.2 kg ağırlığa sahip biraz çekiniyorum anakartı bükmesinden.

Ben doğru yaparsanız hiçbir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum şu an B550-A Pro anakartımda takılı ve çok rahat taktım. Sorun yaşayan kişilerle alakalı bir durum.

Veya

Ben doğru yaparsanız hiçbir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum şu an B550-A Pro anakartımda takılı ve çok rahat taktım. Sorun yaşayan kişilerle alakalı bir durum.
arctic freezer 34 esports duo'dan bahsediyorsunuz demi ? Anakarttaki backplate sorun yaratmış bazı kişilerde.

@EngineerMan hocam sorunu yaşayan kişilerden biri bizzat benim. Kasa içindeyken montajı zor oluyor soğutucunun. Backplate kısmını bir kitapla destekleyerek veya 2. bir kişiden yardım alarak montajı kolaylıkla yapılabilir.
Ama öbür türlü biraz zorluyor backplate'i tutmak gerekiyor çünkü bloğu vidalarken.

@EngineerMan hocam sorunu yaşayan kişilerden biri bizzat benim. Kasa içindeyken montajı zor oluyor soğutucunun. Backplate kısmını bir kitapla destekleyerek veya 2. bir kişiden yardım alarak montajı kolaylıkla yapılabilir.
Ama öbür türlü biraz zorluyor Backplate'i tutmak gerekiyor çünkü bloğu vidalarken.

Kasa içinde yapacağım muhtemelen açıkçası çok da aşina değilim soğutucu takıp çıkarmada. Noctua nh D15 serisi kolay takılıyor sanırım buna göre ve gelecekte güçlü bir işlemci takarsam bile soğutabilir kafasında almak istiyordum.
Sorun @Emirizmir in dediği gibi bir şey mi yoksa vidalardan mı bahsediyorsunuz.
B450 tomahawk max anakartta çoğu kişinin backplate uyumsuz olmuş hatta arctice mail atıp yeni backplate isteyenler olmuş. Adamlar onay vermişler bu hataya. Açıkçası hangisini kurmak daha kolaysa onu almak istiyorum sistemin içine etmeyim pahalı.

Siz de aynı anakarta sahipsiniz ben sorun yaşamadım. İnternette o sorunu yaşamamasına rağmen duyduğu bilgiden dolayı sorunluymuş gibi yazan çok. En neticede sizin paranız o yüzden yargılayamam ki Noctua da çok iyi bir seçim sadece bir tık pahalı ülkemizde.

Kasa içinde yapacağım muhtemelen açıkçası çok da aşina değilim soğutucu takıp çıkarmada. Noctua nh D15 serisi kolay takılıyor sanırım buna göre ve gelecekte güçlü bir işlemci takarsam bile soğutabilir kafasında almak istiyordum.
Attığım soğutucularda iyidir bir bakın isterseniz. Noctua NH D15 serisi gereksiz pahalı bence şuan.

Geri
Yukarı