Ryzen 7 3700X vs Ryzen 5600X

@botstepz evet bu bir eksi ama çekirdek hızları daha iyi olduğu için yetişiyor, örneğin Ryzen 7 1700X de 8 Core 16 thread ama 5600X ile render olarak yarışamaz bile, çünkü çekirdek hızı olarak çok gerisinde. Videoda baş başa sayılırlar 5600X çok az gerisinde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Performansları eşit olsa bile 6/12 bir işlemci olduğundan her türlü geri düşmez mi?

Çoklu çekirdek Performansı Oyunların %90 nında etkili olmuyor maalesef. Mesela en basit örneği şöyle verebilirim.
Bu testte bir yanda 64 çekirdek 128 izlek bir işlemci ile 6 çekirdek 12 izlek bir işlemcinin Oyunlardaki Testi var. 6/12 olan %18 daha hızlı gösteriyor. :D Buradaki fark Tekli çekirdek performansı az olduğundan bu kadar fark var olması.

1621457900928.png

Çoklu çekirdek performansı oyunların %90 nında etkili olmuyor maalesef. Mesela en basit örneği şöyle verebilirim.
Bu testte bir yanda 64 çekirdek 128 izlek bir işlemci ile 6 çekirdek 12 izlek bir işlemcinin oyunlardaki testi var. 6/12 olan %18 daha hızlı gösteriyor. :D buradaki fark tekli çekirdek performansı az olduğundan bu kadar fark var olması.

Eki Görüntüle 1031696

Evet hocam biliyorum ben sadece çoklu çekirdek için söylemiştim. Yoksa çok çekirdekli işlemcilerde oyun oynama olayının 1 işçi çalışıp 10 patron izliyor muhabbetinde olduğunu biliyorum.

Geri
Yukarı