Ryzen 7 3800X sistem çok geç açılıyor

bahadır köse

Centipat
  • AMD Ryzen 7 3800X 3.9GHz 32 önbellek 8 çekirdek
  • Adata XPG 8 GB gammix D30 3000MHz CL16 DDR4 RAM 4 adet.
  • ASUS ROG STRIX B450-E GAMING 3533MHz DDR4 soke.
  • Samsung 1TB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma hızı)
  • ASUS Dual GeForce RTX 2060 OC 6 GB 192 Bit GDDR6.
  • Seagate 1TB Barracuda 64 MB 7200 RPM3.5inc SATA 3 hard disk.
Sistem topladım yaklaşık 15 gün önce. Yavaş açılma ile ilgili sorunlarımı İtopya'ya ilettim. İşlemci bozuk deyip değiştirdiler evet daha hızlı açılıyor fakat 40 sanıye sürüyor.
Bilgisayardan pek anlamıyorum. 3D çizim için topladım. Sorunumu İtopya'yla halledemedim, tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkür ederim.

• AMD Ryzen 7 3800X 3.9GHz 32 önbellek 8 çekirdek
  • Adata XPG 8 GB gammix D30 3000MHz CL16 DDR4 RAM 4 adet.
  • ASUS ROG STRIX B450-E GAMING 3533MHz DDR4 soke.
  • Samsung 1TB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma hızı)
  • ASUS Dual GeForce RTX 2060 OC 6 GB 192 Bit GDDR6.
  • Seagate 1TB Barracuda 64 MB 7200 RPM3.5inc SATA 3 hard disk.
Sistem topladım yaklaşık 15 gün önce. Yavaş açılma ile ilgili sorunlarımı İtopya'ya ilettim. İşlemci bozuk deyip değiştirdiler evet daha hızlı açılıyor fakat 40 sanıye sürüyor.
Bilgisayardan pek anlamıyorum. 3D çizim için topladım. Sorunumu İtopya'yla halledemedim, tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkür ederim.
40 saniye çok bir zaman değil ama yine de bir çözüm var; Windows'u UEFI ile yeniden kurun. Bu belki sorununuzu çözebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows arama kısmına güç yazın, güç ve uykuya tıklayın. Ardından ek güç ayarlarına tıklayın ve soldan güç düğmelerinin yapacaklarını seçin kısmına gelin ve aşağıda hızlı başlatmayı aç diye bir seçenek yazar o seçenek tikli halde mi?

• UEFI kurulum yaptığınızdan emin olun.
  • Boot sıralamsında başka Windows Boot Manager olsun.
  • BIOS güncel olsun.
  • BIOS'tan CSM'yi kapatın.
HDD üzerinden Boot ediyor olabilir.

İçinde Windows kurulu değilse HDD'den boot edemez.

Son düzenleme:
Tekrardan merhabalar cevap yazma iznim olmadığı için önerilerinize cevap veremedim. Herkese teşekkür ederim. Önerdiğiniz her şeyi yaptık ama maalesef sorunum çözülmedi. İtopya'dan aldığım ilk gün bilgisayarım yaklaşık 5 dakikada açıldı. Yeniden başlat yapıldığında başlamıyordu. Getirip sorunumu sorduğumda işlemciniz arızalı çıkmış dediler değiştiler. Neyse sorunlarınızı hallettik dediler ve teslim ettiler.

O günden bu yana kullanıyorum bir sorunum yok ek sorunum açılma hızı çok yavaş yeniden başlatma falan yapabiliyorum. Bencmark yaptığımda hiçbir sorun çıkmıyor. Tüm parçalar sorunsuz olarak görülüyor. Windosum da orijinal.

• UEFI kurulum yaptığınızdan emin olun.
  • Boot sıralamsında başka Windows Boot Manager olsun.
  • BIOS güncel olsun.
  • BIOS'tan CSM'yi kapatın.

İçinde Windows kurulu değilse HDD'den Boot edemez.

Dediklerinizi uyguladığımda bu sorunla karşılaştım.

cbd39e01-64e6-4703-a08a-fa2569f48499.jpg

Bencmark testimin sonucu.

Dosya Ekleri

• 55825e3c-a72e-4e3c-aa9d-055a7c419fad.jpg
    55825e3c-a72e-4e3c-aa9d-055a7c419fad.jpg
    177,8 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
Dediklerinizi uyguladığımda bu sorunla karşılaştım.
Bu sorun Legacy BIOS modu hatası. UEFI boot ile bu sorun gelmemesi lazım. BIOS'a atar sistem sizi ya da UEFI Shell açılır. UEFI Windows kurun:

Yeni konular

Geri
Yukarı