Ryzen 7 5800x3D 360mm sıvı soğutma ile 74 dereceye ulaşıyor

R. Berat YAŞAR

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 5800x3D / Gigabyte X570 Aorus Elite (Rev 1.0) / Corsair Vengeance 16GB(2x8GB) 3200Mhz CL16 /PowerColor Red Devil RX 6750XT OC- MSI NVIDIA GeForce RTX2070 Gaming Z / ADATA 256GB XPG SX6000 PRO NVMe M.2 SSD / Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM 256MB HDD / CM MasterLiquid ML240L / Dark N10 PRO / High Power 850W 80+ Gold 14cm
Meslek
Harita Mühendisi
RAM
CL 16 DDR4 16 GB 3200 MHZ
Ekran kartı
Sapphire RX 7900 XT Nitro+ Vapor-X
Anakart
Gigabyte X570 Aorus Elite
İşlemci
Ryzen 7 5800x3d
Merhaba, işlemcim Ryzen 7 5800x3D ve bu işlemciyi Lian Li galahad AiO SL 360mm sıvı soğutma ile kullanıyorum. Ancak işlemci odaklık FPS oyunlarında işlemcim 74 derecelere kadar çıkabiliyor. Bu sıcak havalarda. Ve sıvı soğutma profilinden standart profilde yani 1250 RPM değerlerinde fanları çalıştırıyorum. Fan hızını 1750 de yapsam aynı dereceyi alıyorum 1250 yapsamda aynı derece. Bu sıcaklık değerleri işlemci odaklı oyunlarda sizce ideal mi? Yoksa düşürmek için başka neler yapabilirim?

İşlemciyi stok kullanıyorsanız çok garip bir değer değil. Memnun değilseniz undervolt bakabilirsiniz. 240mm MasterLiquid ile 65'i geçmiyor bende.

FPS oyunlarında derken hangileri mesela? Warzone da normal ama CS:GO'da anormal bir değer, emin olmak için stres teste soksanız daha anlaşılır şeyler elde edilebilir.

74 derecede thermal throttle yapacağını düşünmüyorum, dolayısıyla pek sorun etmeye gerek yok. Ama özel soğutma ile o işlemcinin o sıcaklıklara çıkması da garip.

Ayrıca, oyun bazlı konuşmak yerine güç tüketim bazında gitmek daha doğru olabilir. Oyun içinde işlemcinizin ne kadar güç tükettiğini inceleyin.

74 derecede thermal throttle yapacağını düşünmüyorum, dolayısıyla pek sorun etmeye gerek yok. Ama özel soğutma ile o işlemcinin o sıcaklıklara çıkması da garip.

Ayrıca, oyun bazlı konuşmak yerine güç tüketim bazında gitmek daha doğru olabilir. Oyun içinde işlemcinizin ne kadar güç tükettiğini inceleyin.

Hocam oyun içinde 70-80 wattları gördüğümde bu derecelerde çalışıyor. Oyun olarak Warzone oynuyorum bu değerlerde. Ama Valorant oynarsam 67 derecelere düşüyor.

Dereceler normal gibi gözüküyor havalar çok sıcak, dışarıdan çektiği hava sıcak olduğu için çok fazla soğutma gerçekleştirmiyor.

Geri
Yukarı