Ryzen 9 3900X Dengesiz Çalışma

BIOS güncel değilse güncellemenizi öneririm. Eğer stok soğutucu varsa BIOS üzerinden Core Performance Boost (CPB) ayarını kapatabilirsiniz. Sıcaklıklar bir tık yüksek. Voltajı kendiniz verip düşük voltajta en stabil GHz değerini bulabilirsiniz. Bu sayede voltajda oynama olmaz ve sıcaklıklar çok yükselmez.
BIOS güncel, eğer dediğiniz şekilde yaparsam da işlemci gücünden kaybetmeyecek miyim?

Hangi çözünürlükte oynuyorsun?
1920x1080 - Ultra&Çok Yüksek Görüntü ayarları karışımı, fakat düne kadar sabit 75 fps veren sistem ne oldu da bugün 40 50lere iner oldu bunu anlayamıyorum.

3. nesil Ryzen kullanan arkadaşlarımda bu sorunu çok görmeye başladım. Sıkıntını kesin çözmese de bir nebze olsun rahatlatacak. AMD sitesine girip güncel chipset Driver'ı yükledikten sonra bilgisayarın güç seçeneklerini yüksek performans olarak ayarla. Bu sorun AMD'nin sürücülerinin başarısız olmasıyla ilgili. Donanımı ne kadar güzel yapsa da Driver konusunda bir o kadar başarısız.
Bunu şimdi deneyeceğim. Gerçekten çok sinirliyim bu konuda.

BIOS'un güncel mi? İşlemci değerlerinde bir problem göremedim, sıcaklıklar yüksek sadece. Onu düşürme amaçlı biraz UV yapabilirsin. Yine de bu, FPS düşüşüne neden olmaz. Ekran kartı değerlerini paylaşsan düşüşü direkt görebilirdik aslında. RAM'leri Memtest86 ile test et. Bu arada hangi ayarlarda oynuyorsun oyunu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet yedim, çünkü yabancı forumlarda da şikayet çok ısınma güç vs. şeklinde fakat pek takan olmamış.

Güncel BIOS. UV işlemini deneyeceğim geniş zamanda. Ve hangi ekran kartı değerleri sizin için önemli ona göre kayıt alıp burada paylaşabilirim, teşekkürler. Fakat işlemcinin böyle çalışmasının FPS değerlerini etkilemesi gerçekten saçma değil mi?

1920x1080'de rahat oynattırmaz bu sistem. En az 2K çözünürlükte oynamalısın. Ekran kartı kullanımı çok düşer yoksa bu da droplara neden olur.

4K'ya aldım çözünürlüğü ve CPB kapattım BIOS'tan. Fakat mesela şu an burda yazı yazarken, altta oyun açık, harfler resmen yarım saniye gecikmeli geliyor. Bu sistemin bunu yapmasının bir sebebi olmalı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı