Ryzen 9 5900X boşta 105 dereceye kadar çıkıyor

Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Macununu yeni değiştirdiğim, kasa hava akışına güvendiğim bir kasa ile kullandıgım ( ki senelerdir kullanıyorum bir sıkıntısını görmedim) herhangi bir overclock işlemi uygulamadıgım ve BIOS'tan Core Performance Boost kapalı olan R9 5900X işlemcim 105 derecelere kadar cıkıyor üstelik boşta. Yalnızca tarayıcıda gezinirken video izlerken bu değerleri gördü ve bir süredir bu sıkıntıdan muzdaribim. 90-95 derecelere kadar cıkıp oyunlarda FPS droplar yaşatıyor oysa PC ilk acıldıgında 32 derece gibi sayılarla baslıyor sıcaklık sonra birden 60 derecelere fırlıyor ve orada kalıyor. Garip olanı stres teste soktugumda bu kadar ısınmıyor Max 75-80leri görüyor durduk yere bir anda anlamsız yerlerde cok uç sıcaklıklara cıkıp inmiyor manuel olarak Ryzen Master ile frekansını düşürüyorum bana mısın demiyor düşmüyor. PC kapatıyorum bir süre dinlendiriyorum ve ondan sonra tekrar bu sıkıntıyı yaşayana kadar kullanmaya devam ediyorum 1 saat sonra tekrar aynı sıkıntıyı yaşamaya başlıyorum BIOS'u kurcaladım sorun yok gibi gözüküyor. Sıvı sogutmanın radyatörünü ve fanlarını tamamiyle temizledim. Macunu değiştirdim kasa hava akışında sorun oldugunu düşünmüyorum oldu ki öyle bir problem var kasanın kapagını açık kullanıyorum şu an hem ön hem arka ki daha fazla hava ile temas etsin. Bulundugum ortam sıcaklıgı normal oda sıcaklıgında. Sorunu bir türlü bulamadım. Aşagıya gerekli bilgileri bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler.
Anakart: Gigabyte B550 Aorus Pro AC.
İşlemci: Ryzen 9 5900X (3.7GHz 1.05v ile kullanıyorum manuel ayarlı)
Sıvı soğutma: MSI MAG CoreLiquid 360r.
Kasa: Thermaltake view 37 RGB ring Edition.
BIOS sürümü: F15a.

1648801502871.png

Şu an PC'yi yeni açtıgım gibi görüntüyü paylaşıyorum, 30 saniye icinde görüntü bu şekilde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet serin ne alakası var 100 dereceye kadar normal.
Gülen arkadaşlar işten anlamıyorlar ancak evde akşama kadar oturup milleti yargılarlar internetten bakın 90 derecede stabil şekilde çalışıyor.
Ben direk kullanıcıyım kanka ve 91 derece oldugu an FPS düşmesi/ani droplar yaşamaya baslıyorum oyunlarda. Yani normal olsa zaten buraya yazmam bir sıkıntı var 100 derece dediğin sıcaklıkta su buharlaşıyor bunun neresi normal olabilir? Bahsettiğimiz şeyler çok ekstrem koşullar ve bu işlemcilerin bu sıcaklıklara bu sogutucularla cıkmaması gerek. OC yok BIOS'tan bir ayar acık değil buna ragmen boşta alıyorum ben bu sıcaklıgı hâlâ savunacaksan sıcaklıgın normal oldugunu bilemiyorum bazen deneyimlemekte lazım internet her zaman tam doğru bir yönlendirici olmuyor.

merhaba kullanmış olduğunuz sıvı soğutucu maalesef bozulmuş msi kendi zaten sorunu kabul etti tekrardan kullanıcılardan göndermelerini istedi garantisi varsa gönderin v2 sürümü ile değişim yapacaklardır

3 gündür iletişimdeyim sogutucunun sorunlu oldugunu kabul ettiler. Dün bana teknik ekibe yönlendiriyorum maili bekleyin dediler henüz gelen giden yok beklemedeyim şu an için. gelişme olunca buraya eklerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı