Ryzen 9 5900X ısı değerleri yüksek

haktanoguz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar,

Sistemim;
ASUS TUF X570 PLUS anakart.
Ryzen 9 5900X işlemci.
Palit gamerock RTX 3080 ekran kartı.
Corsair Vengeance 2x16 3600MHz RAM.
Cooler Master 750W +80 bronz PSU.
Cooler Master ML24l RGB sıvı soğutma.
MSI Mag Forge 101M temperli kasa.
Samsung 500GB M.2 SSD.
WD Blue 1TB HDD.
Gamepower 144 Hz 1ms 24"Curved Gaming monitör.

Sorum şöyle, GPU sıcaklık değerlerim gayet iyi fakat 1950 MHz'den yukarı pek çıkmıyor gibi default ayarlarda kullanıyorum herhangi bir işlem yapmadım, asıl sorun ise CPU sıcaklığım boştayken 45 derece yük altında (yük altında dediğim iste dün oldu sadece bilgisayar 3 gündür vs açıktı dün 3-4 saat oyun PUBG Steam sonunda 82 dereceleri gördü.) sizce bunun sebebi nedir? 3700X'te böyle problem yoktu 5900XE geçtim bu sorun çıktı ve MSI afterburnerede CPU bilgilerim gözükmüyor. Macunu da yaydırmadım o da problem olabilir mi sizce? Ryzen Master ayarları nasıl olmalı yardımcı olabilecek varsa çok teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar şimdi biri HDD gereksiz yazmış mesela, ben render görselleştirme işi ile de uğraşıyorum orayı arşiv amaçlı kullanacağım ve rekabetçi oyunlar oynuyorum SSD'ye oyun kurmamın hiçbir mantığı yok. İkincisi Monitör problem edilmiş bunun farkındayım bu sistemi toplamaya başlarken 3070 ve 3700x ile başladım sonrasında değişti orda benim hatam oldu 2 yıl sonra upgrade edeceğim psu monitör ve ram yükselteceğim. Şu an yapmam gereken soğutmayı çıkarıp tekrar takmak olacak ve macunu yaydıracağım, 5000 serisi kullananların bazılarında bu problemi duymuştum sanırım yeni BIOS güncellemeleri ile düzelir çünkü boşta 45 derece az bir değer değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı