Ryzen 9 7950x3D vs Intel i9-13900K

XperiaTR

Kilopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Selam arkadaşlar RTX 4090 ekran kartım ve tüm bileşenlerim hazır sadece işlemci anakart kaldı sizce oyun ve render işlemlerinde hangi işlemci daha iyi?

Ryzen 9 7950x3D mi i9 13900K mı? AMD de stabilite sorunları olduğunu söyleyenler var bu doğru mu? Sıcaklık değerleri olarak AMD daha önde gibi ancak Intel daha sorunsuz ve stabil ise bu fikrimi değiştirebilir. Oyun ve render için 4090'ın yanına hangi işlemciyi koyardınız neden?
Bilgili arkadaşların cevabını bekliyorum teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Size bağlı performanslar yakın olsa da Intel daha süratli ancak burada enerji konusu devreye giriyor. AMD aynı Watt ile daha performanslı bu yüzden verimliliği yüksek.

Soğutabilirim dersen performanstan yana Intel
Güncelleme geldikçe beklerim önbellekleme, verimlilik ve soket dersen AMD.

Ben biraz macera sevdiğimden MSI marka bir board ile AMD alırdım ama sen ben garanti iş severim ki uzun süre değiştirebileceğin bir sistem değil soket problemim yok dersen Asus bir board üzerine Intel alabilirsin.

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar RTX 4090 ekran kartım ve tüm bileşenlerim hazır sadece işlemci anakart kaldı sizce oyun ve render işlemlerinde hangi işlemci daha iyi?

Ryzen 9 7950x3D mi i9 13900K mı? AMD de stabilite sorunları olduğunu söyleyenler var bu doğru mu? Sıcaklık değerleri olarak AMD daha önde gibi ancak Intel daha sorunsuz ve stabil ise bu fikrimi değiştirebilir. Oyun ve render için 4090'ın yanına hangi işlemciyi koyardınız neden?
Bilgili arkadaşların cevabını bekliyorum teşekkür ederim.
İyi bir soğutucu ile i9 13900KS. Fiyat,verimlilik açısından 7950x3D

Soket değişimi dert değilse 13900K al geç. Bende AM5 anakart olduğu için mecburen RTX 4090-7800X3D kombosu yaptım sıfırdan alacak olsam Intel alırdım. AMD’nin bir sürü sorunu var platformu daha oturtamadılar.

ne gibi sorunlar var acaba hocam intel daha mı sorunsuz bu anlamda?
Şu anki AM5 işlemciler BIOS sebepli RAM Konusunda biraz seçici. 6400MHz RAM alıyorsunuz şansa 5600 üstü çalışmıyor gibi. Boot sorunları var, sistem 1 dakikada falan açılıyor ama çözmeye çok yaklaştılar. Asus ve Gigabyte anakartlarla sorunları çoğu neredeyse çözüldü diye biliyorum. MSI Tarafında iş biraz daha yavaş ilerliyor.

Şu anki AM5 işlemciler BIOS sebepli RAM Konusunda biraz seçici. 6400MHz RAM alıyorsunuz şansa 5600 üstü çalışmıyor gibi. Boot sorunları var, sistem 1 dakikada falan açılıyor ama çözmeye çok yaklaştılar. Asus ve Gigabyte anakartlarla sorunları çoğu neredeyse çözüldü diye biliyorum. MSI Tarafında iş biraz daha yavaş ilerliyor.
anakart ve işlemciyi yeni alacağım 4090 lı sistem kuracağım aylardır bekliyorum hangisini alsam diye 13900k ryzen 7950x3d den daha az performans vermez değil mi soğutmada sorun yaşar mıyım acababirde güç tüketimi yüksek galiba amd ye göre

Anakart ve işlemciyi yeni alacağım 4090 lı sistem kuracağım aylardır bekliyorum hangisini alsam diye 13900k ryzen 7950x3d den daha az performans vermez değil mi soğutmada sorun yaşar mıyım acababirde güç tüketimi yüksek galiba amd ye göre.
13900K ile 7950X3D oyun performansları aynı diye biliyorum. Çoklu çekirdek skorları da aynıydı sanırım. Render vb. İşlerde denildiği gibi Intel’in önde olduğu durumlar olabiliyor. Kullanacağın programlar ve yapacağın işe göre düşünüp 7950X3D alabilirsin. 13900K Güç tüketimi felaket ve soğutmak epey dertli.

13900K ile 7950X3D oyun performansları aynı diye biliyorum. Çoklu çekirdek skorları da aynıydı sanırım. Render vb. İşlerde denildiği gibi Intel’in önde olduğu durumlar olabiliyor. Kullanacağın programlar ve yapacağın işe göre düşünüp 7950X3D alabilirsin. 13900K Güç tüketimi felaket ve soğutmak epey dertli.
Renderda çok fark var mı aralarında 13900k ile 7950X3D ile? AMD de stabilite sorunu kesinlikle var mı 7950X3D de bu yüzden arada kaldım hangisini alsam diye. 13900K iyi bir sıvı 360mm sıvı soğutma iyi sorun yaşatır mı

Yeni konular

Geri
Yukarı