Ryzen Master'ın stres testi güvenilir mi?

Samet.Çınar

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Edirne
Video vb. renderlama işleri ile uğraşırken R5 3600 işlemcimin 85, 86 santigrat derecelere çıktığını gördüm. İşlemcim sanırsam ısındığı için hiçbir zaman 4200 MHz frekans değerlerini göremiyordu yani bir nevi kendini limitliyordu gibi duruyor, en fazla 4000, 4100 MHz civarlarını görmüştü ve varsayılan olarak 1,38125 voltaja sahip. Bunu düşürmek için ya yeni bir soğutucu alacağım ya CPB kapatacağım ya da voltaj düşüreceğim derken Technopat'ın voltaj düşürme videosu ve birkaç videoya bakındım, Technopat'ta anakart üzerinden voltaj düşürdükten sonra Windows üzerinden stres testi yapıyordu ancak bu işlem bana oldukça yavaş geldi, bunun yerine işlemcimi Ryzen Master üzerinden 4200 MHz frekansına alıp 1,25 Volta düşürüp apply & test butonuna bastım, yaklaşık bir dakika kadar test yaptı ancak Ryzen Master'ın kararlılık testine güvenebilir miyiz emin olamadım, sizce güvenebilir miyiz?

Hayır güvenilmez. Çok kısa ve işlemciyi zorlamayan bir test yapıyor. O işlemciyi turbo frekansta render almak için kullanacaksan soğutucu alman şart. Oyunlarda undervolt ile pek sorun yaşamazsın.

Hayır güvenilmez. Çok kısa ve işlemciyi zorlamayan bir test yapıyor. O işlemciyi turbo frekansta render almak için kullanacaksan soğutucu alman şart. Oyunlarda undervolt ile pek sorun yaşamazsın.
Evet fark ettim, Ryzen Master üzerinden 1,2 volt 4200 MHz ile test edince hata çıkmamasına rağmen Cinebench render testinde hata verebiliyor, mavi ekran vermedi ancak program render başladıktan kısa süre sonra bir hata mesajıyla benchmarkı durdurdu. Render almaktan kastım ağır işler için değil mesela oyundan bir klip çekmişimdir ama dosya boyutları büyük oluyor kırpıp biçip daha düşük boyutlu olması için renderlayıp youtubea yüklemekten bahsediyorum. Bir yandan da amatör bir şekilde video düzenleme uygulamalarını öğrenmeye çalışıyorum tabii.

Yeni konular

Geri
Yukarı