Sadece AYT çalışsak olur mu?

Yer
TÜRKİYE
Daha fazla  
Bir sene mezuna kaldım, çalışıyordum işimden çıktım ve AYT çalışmak istiyorum. Sınava 158 gün kalmış sadece AYT'ye ağırlık vermek istiyorum. Sorun olur mu?

TYT'de ortalama bir şeyler yaparsan AYT'den de iyi çok iyi bir sonuç alırsan olur. İstediğin bölüm/sıralama ne onu söyle ki ona göre bir şeyler diyelim.

Olmaz. Ben dilden girmiştim ve ilk kez 2017 de, hala ygs-lysnin olduğu dönemde sınava girmiştim. O dönemlerde ygs %60, lys %40 etkiliyordu, yani dilde çok iyi yaparsam ygsnin önemi kalmaz, ortalama ygs bile yapsam dilden yüksek yaparsam iyi üniversitelere giderim diyordum. Ama 2018 de sistem değişti, TYT %65, YDT %35 oldu ve bu ufak fark sebebiyle 80 soruluk İngilizce sınavında 72,5 net yapıp yine de Eskişehir gibi yerlere gidemedim. Aynı netleri 2017 de yapsam rahatlıkla Eskişehir Anadolu ing öğretmenliğine gidebilirdim, ama yeni sistem nedeniyle pek sallamadığım TYT beni aşağı çekti ve Kocaeli'ye gittim. Durum o kadar saçmaydı ki gittiğim dersahane müdürü 30 öğrencimiz 70 net üzeri yaptı ama doğru düzgün sevinemedik demişti. Ki normalde bilen bilir, 2016 da 17 de 70 üzeri net demek enlere oynamak demekti. Yani sana tavsiyem TYT'yi sallama, TYT dandik gelirse AYT de çok iyi bile yapsan ancak orta halli üniversitelere gidersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı