Sadece nikahtan evlenilir mi?

Sadece sade bir nikah ve balayi seklinde bir evlilik olur mu? Olursa kız nasıl ikna edilir?
İkna etmemelisin gösteriş meraklısı ise ayrılırdım. Hayatta bir gün gelinlik giymek istiyorum derse kiralayın fotoğrafçı, gelinliği damatlığı tutun çekilin bu kadar basit. Düğün tanımadığım akrabalarımı eğlendiren boş masraf. Onun yerine al bir karavan Akdeniz' den başla Karadeniz' e kadar gez.

Nikah zaten evlilik. Öğretmen bize öyle öğretti ve İslam'da da bu böyle. Nikah Akdi gerçekleştiğinde evlenmiş oluyorsunuz. Ama neden çalgılı çengili düğün yapılır bende bilmiyorum. Araştıracağım. Doğru sonucu bulursam eklemeler yapabilirim.

Düğün kelimesinin kökeni düğüm'e (öyön, tüyün, töyin, düvün, tügün) dayanıyor. Akit, bağ anlamında yani. Eskiden nüfusun az olduğu zamanlarda kimin kiminle evli olduğunun bilinmesi için ilan edilmesine dayanıyor. Şimdi ise sadece gösteriş yapma amaçlı kalmış bir adet gibi.

Arkadaşım 3 yıl önce o şekilde evlendi. Karı koca öğretmenler. Nikah ve balayı. Yıllardır çıkıyorlardı. Toplumda görücü usulü veya kısa flört geçirildiyse hiçbir kızı hele ki ailesini ikna edemeyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı