Safari Önceki Oturumdaki Sekmeler Geri Geliyor

deMarc

Kilopat
Sistemimde Mojave kuruluydu, bugün Catalina'ya temiz kurulum yaptım.

Mojave'de uzun süredir safari kullanmıyordum, safari 12'den itibaren çok ağırlaştığı için. Temiz kurulumla belki hızlanmıştır diye sadece Safari'yi kullanıyorum, şu an için herhangi bir hız problemi yok ancak Safari'yi üst bar'dan "Safari'den çık" komutuyla kapatmama rağmen, daha sonra tekrar açtığımda son oturumda kapatırken aktif olan sekmelerle birlikte açılıyor.

Ekran Resmi 2019-10-16 20.26.58.png

Görselde de görülebileceği gibi safari'de tercihler'de "safari şununla açılır" diye bir ayar var, oraya bakılırsa temiz bir sayfa gelmesi söz konusu değil zaten. Ya son oturumdaki tüm pencereler, ya da son oturumdaki tüm özel olmayan pencereleri seçebiliyoruz. Yani 10 tane sekme açıkken ben Safari'yi kapattım, 10 dakika sonra tertemiz ana sayfa ile başlayan bir safari gelsin diyemiyoruz sanırım. O son oturumdaki sekmeler illa ki geliyor. Üstelik bunları bufferda tutmak için RAM de harcıyor olsa gerek sistem.

Bayağı süredir safari kullanmadığımdan belki Catalina öncesinde gelmiş bir ayar olabilir, o yüzden Catalina ile alakalı mı bilemiyorum. Acaba bunu düzeltme imkanı var mı? Yoksa Mojave'de olduğu gibi safari'ye yine erken mi veda etmeliyim?

Çözümü kendim buldum, Sistem Tercihleri > Genel > Uygulamadan Çıkarken Pencereleri Kapat ayarı kapalıydı, onu aktive edince Safari Şununla Açılır menüsüne "Yeni bir pencere" seçeneği geldi. Çözüldü olarak işaretlenebilir, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı