Şahıs şirketi kurmak

Afur

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle selamlar.

Gittigidiyor üzerinden Online bir şekilde oyun Key'leri satışı yapmaktayım.
Aylık gelirim 600-1000 TL arasında, kârım ise 250-550 TL arasında değişmekte.

Bir şirketim olmadığı için doğal olarak fatura kesemiyorum. Bu böyle olmaz dedim ve şirket kurmak için araştırmalara başladım.

Ama şirket kurma giderlerine baktığımda şok oldum açıkçası.

Şahıs firması

• Kira (stopaj): 400, 00 – 500, 00 TL/Ay X 12 = 4.800, 00 TL
  • Muhasebe 250, 00 – 300, 00 TL/Ay X 12= 3.000, 00 TL
  • Muhasebe stopaj: 50, 00 TL/Ay X 12 = 705, 60 TL
  • KDV damga vergisi 58, 80 TL/Ay X 12 = 406, 80 TL
  • Muhtasar damga vergisi: 33, 90 X 4= 135, 60 TL
  • Geçici vergi damga vergisi ve eki: 91, 70 X 4= 366, 8 TL
  • Gelir vergisi damga vergisi ve eki: 70, 50 X 1= 70, 50 TL
  • 4b bağkur pirimi: 524, 36 (indirimli) X 12= 6.292, 32 TL (29 yaş altı için 1 sene bağ-kur devlet tarafından karşılanmakta)
Şahıs firması yıllık ortalama sabit gideri: 15.517, 22 TL

Sonrasında internette bir site buldum ve aylık 225+KDV şeklinde şirket kurabiliyorsun tabii KDV damga vergisi, geçici vergi damga vergisi ve eki, gelir vergisi damga vergisi ve eki giderleri dahil değil buna. Bir de sanal ofis kiralamak istersen stopaj ödememek için o da aylık 99+KDV şeklinde.

Basit bir hesap yaptığımda her ay 450 ila 550 TL arasında giderim olacak.

Yaşım 21 ve az çok kazandıran bir iş buldum kendime. Maksadım kimseyi kötülemek değil ama geliri - gideri aynı olamayan şahıs şirketlerinin hepsinden bu vergileri almak ne kadar mantıklı? Hadi hepsinden alınsın sözüm yok ama hepsinden aynı tutar neden alınıyor? Başka bir şahıs şirketi sahibi aylık 10.000 TL kazanıyorsa onun için bu vergiler normal ama benim gibi aylık 600-1000 hadi 1500 TL kazananlar için bu vergiler bayağı yüksek değil mi? Ki bu gelirin %45-50'si kâr olduğu halde.

Gelelim can alıcı soruya, daha düşük ücretle şirket kurabilir miyim?

Dipnot: Satışlarım kesinlikle fiziki değil ve herhangi bir ofis veya ev gerektirmiyor. Yolda yürürken bile telefondan bu işi yapabilirim.

Görüşlerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonrasında internette bir site buldum ve aylık 225+KDV şeklinde şirket kurabiliyorsun tabii KDV damga vergisi, geçici vergi damga vergisi ve eki, gelir vergisi damga vergisi ve eki giderleri dahil değil buna.

Onu bunu bilmem ama ben bu kısmı okurken vergiler arasında boğuldum.

Yeni şahıs şirketi kurmuş biri olarak şunları söyle bilirim;
- Aylık fatura miktarın 10.000 TL'nin üzerine çıkmadıkça şirket açma.
- Yazdığın giderlerin hepsi olacak ancak ailenin evindeysen yada üstüne ev varsa stopaj ödemezsin.
- Eğer bir yerde SSK'lı olarak çalışıyorsan BAĞKUR ödemezsin.
- Asıl orda belirtmediğin bir kalem daha var oda ÖTV+KDV. Her kestiğin fatura için %18 KDV ve %15 den başlayıp fatura kestikçe %25'lere çıkan ÖTV ödemen olacak.

Benim sana tavsiyem(bende uzun süre bu şekilde yaptım.) Bir tanıdığın varsa şirketi olan, bu ufak faturaları onlara kestirmen olacaktır. Ancak onlarda senden KDV'sini ve ÖTV'sini alacaktır.

Yeni şahıs şirketi kurmuş biri olarak şunları söyle bilirim;
- Aylık fatura miktarın 10.000 TL'nin üzerine çıkmadıkça şirket açma.
- Yazdığın giderlerin hepsi olacak ancak ailenin evindeysen yada üstüne ev varsa stopaj ödemezsin.
- Eğer bir yerde SSK'lı olarak çalışıyorsan BAĞKUR ödemezsin.
- Asıl orda belirtmediğin bir kalem daha var oda ÖTV+KDV. Her kestiğin fatura için %18 KDV ve %15 den başlayıp fatura kestikçe %25'lere çıkan ÖTV ödemen olacak.

Benim sana tavsiyem(bende uzun süre bu şekilde yaptım.) Bir tanıdığın varsa şirketi olan, bu ufak faturaları onlara kestirmen olacaktır. Ancak onlarda senden KDV'sini ve ÖTV'sini alacaktır.
Yok hocam aylık 10.000 lira fatura imkansızdı.
Şirket açmadım zaten direkt işi bıraktım... 😅
Vergi+ ülkesiyiz resmen...

Yeni konular

Geri
Yukarı