Samsung 4K monitörde görüntü bulanık

İbrahim_Aydın

Hectopat
Daha fazla  
Yeni topladığım RTX 3090'lı masaüstü bilgisayarımda 4K çözünürlük seçili. Elimde de 32 inç Samsung UHD 4K monitör var. Çözünürülük 3840x2160'da iken ölçek %100'deyken her şey çok küçük görünüyor. Tüm simgeler uygulamalardaki sol üst menüler vs. fakat önerilende %150 ölçek yazıyor, böyle yapınca da bazı uygulamalarda bulanıklaşma oluyor. Ne yapmam gerekiyor? Bu sorunu bir türlü çözemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de uzun yıllar 20 inç 720P bir monitör kullandım. O monitörde iken ölçek %100'dü. Şimdi Full HD 15 inçlik laptop kullanıyorum. Ölçek %150'de bana da başlarda yazılar bulanık gibi geliyordu ama artık alıştım. Bence gözümüz eski ölçeğe alışık olduğu için yeni ölçekte bulanık gibi geliyor simgeler büyüyünce.

Yeni topladığım RTX 3090'lı masaüstü bilgisayarımda 4K çözünürlük seçili. Elimde de 32 inç Samsung UHD 4K monitör var. Çözünürülük 3840X2160'da iken ölçek %100'deyken her şey çok küçük görünüyor. Tüm simgeler uygulamalardaki sol üst menüler vs. fakat önerilende %150 ölçek yazıyor, böyle yapınca da bazı uygulamalarda bulanıklaşma oluyor. Ne yapmam gerekiyor? Bu sorunu bir türlü çözemedim.

Monitör dahil ne kadara topladınız?

Yeni topladığım RTX 3090'lı masaüstü bilgisayarımda 4K çözünürlük seçili. Elimde de 32 inç Samsung UHD 4K monitör var. Çözünürülük 3840X2160'da iken ölçek %100'deyken her şey çok küçük görünüyor. Tüm simgeler uygulamalardaki sol üst menüler vs. fakat önerilende %150 ölçek yazıyor, böyle yapınca da bazı uygulamalarda bulanıklaşma oluyor. Ne yapmam gerekiyor? Bu sorunu bir türlü çözemedim.

Hocam ben de o hissi 4K televizyona bağlayınca yaşamıştım. Ekranda çok fazla piksel yani alan var ve normal olarak her şeyin boyu küçülüyor. Ölçeklendirmeyi arttırınca her şeyin boyutunu arttırmış oluyorsunuz. Bulanıklaşmanın sebebinin bazı uyumsuz programlar olduğunu düşünüyorum. Hangi uygulamalarda bulanıklaşıyor bakabilir misiniz?

Yenileme hızı 60 hz monitörün bazı uygulamalarda internet explorer da vs 3840x2160 ayarda 150% ölçekteyken bulanıklık oluyor. Fakat ölçeği 100% e çekince harika oluyor inanılmaz net oluyor ama bu seferde herşey küçücük görünüyor 32 inç ekrana 20 cm mesafeden falan bakmam gerekiyor ki gözlerimi kaybetmem için çok yardımcı olur bu durum 😂
Çok şey denedim fakat 150% ölçekte 4k çözünürlükte kalarak görünrü bulanmadan çözüme ulaşamadım hem bulanıyor bi çare bulmak lazım bilen varsa arkadaşlar
Yok mu bilgisi olan yardımcı olacak?

Son düzenleme:
Yine düzelmiyor bulanıklık hepsini denedim. bi çaresi yokmu arkadaşlar bu işin
Yardım edecek sorunu çözecek birileri yok mu arkadaşlar ?
😡
Halen bir bilgisi olan çıkmadımı düzeltemiyorum sorunu
%200 Yapınca bulanıyor :) hala sorunu düzeltmedim ayrıca şeritler çıkmaya başladı pc nin ilk açılışında
Ayrıca bir sorun daha olmaya başladı bu aralar pc soğuduğunda gece kapatıp sabah açtığımda ekranda şerit şerit rengarenk çizgiler çıkıyor 2 farklı ekranda denedim o şertler varken ekranda hdmi kabloyu çıkarıp diğer ekrana taktığımda sorun düzeliyor ama geri şerit çıkan ekrana taktığımdada sorun çözülmüş oluyor yani kısacası ekran kartı veya ekranlardan biri hangisiyse ısınınca bu sorun düzeliyor gibime geldi. sorun nedir çözemedim ve hala şu bulanıklık sorununu halledemedim. bi baksanız
@Recep Baltaş @Ali Güngör
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleme:

Geri
Yukarı