Samsung 850 EVO M2.SSD AHCI Mode etkin hale getirme

Makaleler
4
Yer
Denizli
Selamlar, bugün Samsung Magician uygulamasını güncelledim eski sürümde AHCI modunu açamıyorduk bu sürümde AHCI modunu etkin hale getirme eklenmiş. Ben de açıp biraz da olsa performans artışı istiyorum ancak sistem SSD'de kurulu olduğu için sıkıntı olur mu diye düşünmeye başladım. Mavi ekran yeme ihtimalim var mıdır? Verilerin kaybolma ihtimali var mıdır?

Selamlar, bugün Samsung Magician uygulamasını güncelledim eski sürümde AHCI modunu açamıyorduk bu sürümde AHCI modunu etkin hale getirme eklenmiş. Ben de açıp biraz da olsa performans artışı istiyorum ancak sistem SSD'de kurulu olduğu için sıkıntı olur mu diye düşünmeye başladım. Mavi ekran yeme ihtimalim var mıdır? Verilerin kaybolma ihtimali var mıdır?
AHCI moda geçişte sistem ilk başta mavi ekran verecektir. Modu aktif ettikten sonra aramalar a "msconfig" yazın, "Güvenli Önyükleme" bölümünden "En az" a a tık koyarak yeniden başlatın. Güvenli Mod a girdiğinde tekrar yukardaki işlemleri yaparak tık koyduğunuz seçeneğin tikini kaldırın ve yeniden başlatın.

AHCI moda geçişte sistem ilk başta mavi ekran verecektir. Modu aktif ettikten sonra aramalar a "msconfig" yazın, "Güvenli Önyükleme" bölümünden "En az" a a tık koyarak yeniden başlatın. Güvenli Mod a girdiğinde tekrar yukardaki işlemleri yaparak tık koyduğunuz seçeneğin tikini kaldırın ve yeniden başlatın.
BIOS'tan mı yapmalıyım yoksa program üzerinden mi?

AHCI yazmıyorsa zaten doğru format atmadın demektir. BIOS'dan Win 8 veya üzeri OS seçip default edin. Bu şekilde UEFİ bootable bellek hazırlayıp formatı atın.
Format attığımda halletmeyi düşünüyordum zaten. Aptal bir bilgisayarcıya götürdüğüm için her şeyi yanlış yapmış. Format atarken SSD'yi 2'ye bölmüş, AHCI modu açık değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı