Samsung 850 Evo SSD Performans Düşüklüğü

Windows sistemde test etme şansı var mı?

Tabii ki DualBoot kullandığım için var fakat SSD testlerine sokabilmem için Windows'da üzerinden macOS'u kaldırmam gerekli ve iş ağırlıklı kullandığım için şuanlık test etme imkanım yok. Biçimlendirmem gerekiyor, yazılımlar Apple HFS iken test etmiyor. Aynı şekilde Magician'da.
Ek olarak problem şu yönde ; Testin ilk sıralarında gayet performanslı fakat kısacık bir süre sonra söylediğim gibi SSD kör oluyor ve inanılmaz seviyelere düşüyor hızı. Fotoğraflar da görüldüğü gibi değerlere düşüyor. Aynı şey uzun kullanımda da mevcut.
Problemin sıcaklık ile alakası yok. Sıcaklık değerleri gayet normal.

Bir SATA portu değiştirmeyi dener misiniz.

Fiziksel arızadan ziyade muhtemelen disk yapılandırması, sürücü ya da benzer yazılim sorunu ancak anakart SATA problemini atlamayalım istedim. Anakartınızın SATA portlarının farkli kontrolcüsu oluyor bazen, yonga seti ve Asmedia kontrolcü gibi. Kitapçikta hangisi hangisine bağlı yazar. Onu değiştirmeyi de deneyelim aradan çıksın.
Terminal'i nasıl açabilirim?
Applications - Utilities - Terminal
Uygulamalar - Araçlar - Terminal şeklinde açabilirsiniz.

Tabii ki denedim. Sistemim Laptop fakat SSD'yi DVD üzerinden bağladım ve sonuç yine aynı. Böyle yaptım çünkü SATA'nın değişmesi yeterli diye düşünüyorum. Tabii ki kontrolcü yine kart üzerinde ki kontrolcü o konu da değişen bir şey. Açıkçası garantiye de vermek istemiyorum çünkü düzeleceğini düşünmüyorum ve işlerim ciddi şekilde aksayacak. Aklınıza gelen başka bir şey yok ise ben umudu keseyim. 850 EVO gibi bir modelin 2 senede çöp gibi bir şey olması :)

Windows ortamında sonuçların daha farklı olacağını düşünüyorum. Yanlış anlamadıysam bir süre sonra böyle bir olay oluyor. Windows ortamında da böyle sonuçlarla karşılaşırsanız o zaman çöp olma durumu olur.

Ali, tüm yorumların ve yardımların için teşekkür ederim fakat bir süre daha işlerimi bırakıp Windows üzerinde test etmem oldukça zor. Diğer arkadaşlara da teşekkür ederim.

Harici bir depolama diskiniz varsa SSD'nin Acronis True Image gibi profesyonel yazılımlarla tam bir yedeğini alıp diske Windows yükleyerek test edebilirsiniz.

Dipnot: Samsung, SSD'lerini garantiye yollarsanız uğraştırmadan direkt olarak sıfırını yolluyor. Sosyalde garantiye yollayan arkadaşların dönütleri bu şekildeydi. Aklınızda bulunsun kesinlikle.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı