Samsung 860 EVO 250 GB Test Sonuçları

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Aldığım Crucial BX500 240 GB SSD'nin sıcaklığı 20 GB kopyalama testinde 74 dereceyi görmesi üzerine iade edip yerine Samsung 860 EVO 250 GB aldım.
Test sonuçlarını değerlendirirken anakartımın SATA 3 GB/S olduğunu unutmayın lütfen.
1.PNG
2.PNG
3.PNG
4.PNG
5.PNG
6.PNG

Değerler bu şekilde. Ayrıca SSD ilk açtığımda hiçbir şey yapılmamışken 35 derece, genel kullanımda 40-43 derece ve art arda 20 ve 30 GB dosya kopyalama işleminde maksimum 52 dereceyi gördü. Daha üstüne çıkmadı. Bu sıcaklık bir sorun mu? Bence değil gibi çünkü kasam eski olduğundan hava akışı çok kötü zaten sadece egzoz fanı var yani önde SSD'nin bulunduğu yerde fan yok. Ve bulunduğum ortam da çok sıcak 40 derece civarı. Bunları hesaba katınca normal gibi geldi bence.

Eski sistemimde Samsung 850 Evo 250 gb kullanıyordum. Aynı şekilde SATA 3Gb/s da benzer değerler alıyordum. Sıcaklık da 38-40-42 derecelerde geziyordu. Havalar da sıcak olduğu düşünülürse endişe edilecek bir durum yok. Gayet normal ve iyi değerler.

Teşekkürelr yorumunuz için. Var mı başka yorum?
Bir de sormak istediğim şu var. 20 ve 30 GB'lık kopyalama testleri yaptım art arda demiştim. Bundan önce 3-6-12 GB'lık testler de yaptım. Yani 3 GB'lık dosyayı indirdim ve kopyala yapıştır yaptım aynı klasöre. Sonra ikisini kopyala yapıştır yaptım ve sonra 4'ünü birden. Yani 20 ve 30 GB'lık dosyalara bu şekilde ulaştım.
Ancak sorun şu ki, ilk dosyayı kopyaladığımda hız 220 MB/S idi ve o şekilde kopyaladı. İkinci defa kopyaladığımda ilk başalrda 220 iken sonra 90'a düşüp tekrar 110'a çıktı ve o şekilde attı. Daha sonraki testlerde ise sabit 120 MB/S ile attı. Neden hız 220'de sabit atmıyor? Sıcaklık yükseldiği için mi hız düşüyor? Yoksa bir sorun mu var?
@orge @Sercan1096 @Ayı Rıza @Viktor R3znov @Asım Demir @Mr.Acar
1.PNG

CrystalDiskInfo sıcaklık grafiği. Anladığım kadarıyla sadece 30 GB dosya kopyalama yaparken 52 dereceyi görmüş. Kalan zamanlarda stabil 43 gözüküyor. Anladığım kadarıyla sıcaklıkta bir sorun yok gibi?
Ancak hala hız olayını çözemedim.
@orge @Sercan1096 @Ayı Rıza @Viktor R3znov @Asım Demir @Mr.Acar

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı