Samsung 860 EVO 3700 MB/s okuma hızı nasıl?

6 GB bellek Rapid için az, faydadan çok zararı olur kapatmanızı öneririm.

Kapattım ve okuma yazma hızları normale döndü. Daha doğrusu okuma hızı normale döndü yazma hızı 392. Normal mi? Ayrıca Windows açılış hızı da arttı. Teşekkür ederim.
6 GB bellek Rapid için az, faydadan çok zararı olur kapatmanızı öneririm.

2021-03-22 (2).png

Son yaptığım testler bu şekilde. En altta duran sizinle paylaştığım. Tekrar yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
2021-03-22 (2).png

Son yaptığım testler bu şekilde. En alt kısımda duran sizinle paylaştığım. Tekrar yorumlarınızı bekliyorum.
Şu an TurboWrite önbelleği dolduğu için yazma hızınız 392 MB/s olmuş. TurboWrite'ın gerçek adı SLC Cache'dir. TLC bellekler normalde 300 MB/s ila 500 MB/s arasında değişen hızlara sahiptirler doğal olarak. Lakin yeni bir teknoloji ile TLC bellekleri SLC bellek kadar hızlı hale getiriyorlar.

Bunun için SSD'de belirli bir alan ayrılıyor ve o alan SLC Caching için kullanılıyor. Böylece SSD'nin hızı TLC bellek olsa da SLC gibi çıkıyor. TLC bellekler SLC gibi çalıştırılıyor yani. Bunun yapılmasında ki sebep ise SLC NAND yongalarının aşırı pahalı ve yüksek kapasiteye uygun olmaması.

Tabii bu SLC Caching'in bir sınırı var. 22 GB bir SLC önbelleği var SSD'nizde. Eğer bu 22 GB önbellek tamamen dolarsa SSD'nin hızı TLC'nin doğal hızlarına dönüyor. Bu yüzden de 300 MB/s falan oluyor SSD'nin yazma hızı. Merak etmeyin o önbellek bir süre sonra boşalacak. Ayrıca Magician'dan "Performance Optimization" kısmına gelip TRIM işlemi uygulayın. Önbelleği hızlıca boşaltabilir beklemeden. TRIM yapınca yeniden bir hız testine sokun. :)

Şu an TurboWrite önbelleği dolduğu için yazma hızınız 392 MB/s olmuş. TurboWrite'ın gerçek adı slc Cache'dir. TLC bellekler normalde 300 MB/s ila 500 MB/s arasında değişen hızlara sahiptirler doğal olarak. Lakin yeni bir teknoloji ile TLC bellekleri slc bellek kadar hızlı hale getiriyorlar.

Bunun için SSD'de belirli bir alan ayrılıyor ve o alan slc caching için kullanılıyor. Böylece SSD'nin hızı TLC bellek olsa da slc gibi çıkıyor. TLC bellekler slc gibi çalıştırılıyor yani. Bunun yapılmasında ki sebep ise slc NAND yongalarının aşırı pahalı ve yüksek kapasiteye uygun olmaması.

Tabii bu slc Caching'in bir sınırı var. 22 GB bir slc önbelleği var SSD'nizde. Eğer bu 22 GB önbellek tamamen dolarsa SSD'nin hızı TLC'nin doğal hızlarına dönüyor. Bu yüzden de 300 MB/s falan oluyor SSD'nin yazma hızı. Merak etmeyin o önbellek bir süre sonra boşalacak. Ayrıca Magician'dan "performance optimization" kısmına gelip TRIM işlemi uygulayın. Önbelleği hızlıca boşaltabilir beklemeden. TRIM yapınca yeniden bir hız testine sokun. :)

Hocam cache mes3lesini biliyorum TRIM özelliği de açık fakat ne cachenin ne kadarı dolu onu nasıl anlayabilirim?
Şu an TurboWrite önbelleği dolduğu için yazma hızınız 392 MB/s olmuş. TurboWrite'ın gerçek adı slc Cache'dir. TLC bellekler normalde 300 MB/s ila 500 MB/s arasında değişen hızlara sahiptirler doğal olarak. Lakin yeni bir teknoloji ile TLC bellekleri slc bellek kadar hızlı hale getiriyorlar.

Bunun için SSD'de belirli bir alan ayrılıyor ve o alan slc caching için kullanılıyor. Böylece SSD'nin hızı TLC bellek olsa da slc gibi çıkıyor. TLC bellekler slc gibi çalıştırılıyor yani. Bunun yapılmasında ki sebep ise slc NAND yongalarının aşırı pahalı ve yüksek kapasiteye uygun olmaması.

Tabii bu slc Caching'in bir sınırı var. 22 GB bir slc önbelleği var SSD'nizde. Eğer bu 22 GB önbellek tamamen dolarsa SSD'nin hızı TLC'nin doğal hızlarına dönüyor. Bu yüzden de 300 MB/s falan oluyor SSD'nin yazma hızı. Merak etmeyin o önbellek bir süre sonra boşalacak. Ayrıca Magician'dan "performance optimization" kısmına gelip TRIM işlemi uygulayın. Önbelleği hızlıca boşaltabilir beklemeden. TRIM yapınca yeniden bir hız testine sokun. :)

Teşekkür ederim bu arada.

Ne kadarı dolu bilemeyiz. TRIM özelliği açık olabilir ben o kısımdan manuel TRIM yapmanızı istedim hocam. Manuel TRIM yapıp hız testi yapın.

Çok teşekkür ederim hocam. Parmaklarınıza sağlık.
IOPS değerleri rezalet. Okuma yazma hızının bu kadar yüksek olması anlam ifade etmez tek başına.

Diğer bileşenler sebebiyle olabilir. Biraz eski bir sistem.

Geri
Yukarı