Samsung 980 Pro 500GB yazma hızı düşme sorunu

VUHD

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, 3 ay önce Vatan Bilgisayar'dan Samsung 980 Pro 500GB SSD aldım. İlk testlerimi Crystal Disk Mark ile yaptım ve 6800 read / 4800 write değerleri aldım. Bilgisayarımın donmalarının ardından Samsung Magician programı ile ssd hız testi yaptım ve ekteki değerleri aldım. Okuma hızı normal iken yazma hızım aşırı düşük normal haline göre. Bunun sebebini yada çözümünü bilen var mı? Siz böyle bir şey ile karşılaştınız mı?
Not : Too high yazısı normalde yok, hep 53 derece civarlarında kullanıyorum.
Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu attığınız değerlerden yola çıkarak konuşacak olursam SSD sıcaklığınız yüksek. SSD soğutucusu yokmu anakartınızın veya kendisinin? Doğru taktığınıza eminmisiniz? Şahsen bende SSD kullanıyorum XPG SX8200 fakat bu sıcaklıların yakınına bile yanaşmıyor. 37 derece maksimum gördüğüm sıcaklık derecesi. MSI B550 Gaming Carbon anakartın kendi soğutucusuna taktım.

Son düzenleme:
Şu attığınız değerlerden yola çıkarak konuşacak olursam SSD sıcaklığınız yüksek. SSD soğutucusu yokmu anakartınızın veya kendisinin? Doğru taktığınıza eminmisiniz? Şahsen bende SSD kullanıyorum XPG SX8200 fakat bu sıcaklıların yakınına bile yanaşmıyor. 37 derece maksimum gördüğüm sıcaklık derecesi. MSI B550 Gaming Carbon anakartın kendi soğutucusuna taktım.
Şuan test + oyun ile denediğimde 69 derece oldu. Herhangi bir ssd soğutucusu kullanmıyorum. Fakat ürünü 3 ay önce ilk aldığımda böyle bir hız düşüşü mevcut değildi. Sorun soğutma mı bilemiyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    66,7 KB · Görüntüleme: 27
970 evo plus kullanıyorum boşta 35-36 yükte 55'i buluyor. Bu sıcaklıklar SSD'nin hız düşürmesine neden olmuyor 80 dereceye kadar tam performans çalışıyor. Arkadaşın sorunu daha farklı bir şey.

Düzenleme: bu genel bir sorunmuş, tüm 980 pro kullanıcılarında var. Ön yazma bellek alanı dolduğu için oluyormuş(normalde bu alan dolunca SSD kendi kendine siler). Nisan sonunda verilecek güncelleme ile düzeltilecekmiş.

1619026440098.png

Son düzenleme:
970 evo plus kullanıyorum boşta 35-36 yükte 55'i buluyor. Bu sıcaklıklar SSD'nin hız düşürmesine neden olmuyor 80 dereceye kadar tam performans çalışıyor. Arkadaşın sorunu daha farklı bir şey.

Düzenleme: bu genel bir sorunmuş, tüm 980 pro kullanıcılarında var. Ön yazma bellek alanı dolduğu için oluyormuş(normalde bu alan dolunca SSD kendi kendine siler). Nisan sonunda verilecek güncelleme ile düzeltilecekmiş.

Eki Görüntüle 985893

Eki Görüntüle 985893
Yanıtınız için teşekkürler, içimi rahatlattınız. Konu kilit.

Geri
Yukarı