Samsung A73 virüs bulaştı

mirililbug

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Bir dizi sitesinden dizi izlerken çıkan bir pop-up'a yanlışlıkla dokundum. Bir şeyler inmeye başladı. İptal etmeye çalıştım ama çok hızlı bir şekilde indi. Dosyanın ne olduğuna bile bakmadan hemen ayarlardan telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm. Fabrika ayarlarına döndükten sonra farklı bir uygulama görmedim telefonda. Google Play Store'a giriş yaptım virüs programı indirmek için. Telefondan Google Play Store'a giriş yaptığım Gmail hesabı, ben giriş yapınca, farklı bir konumdan da giriş yapılmış gösterildi. Gmail hesabımdaki kayıtlı şifrelere bakmış giren kişi. Hemen Gmail şifremi de değiştirdim. Ve Kaspersky, AVG, Malwarebytes indirdim. Telefonu taradım, herhangi bir sorun çıkmadı.

İçim rahat etmediği için SamMobile'dan stock ROM indirip telefona yükledim. Sonra wipe/data yaptım. Farklı Gmail hesabı ile giriş yaptım. Kaspersky, Malwarebytes satın aldım ve tarattım telefonu.

Bu sabah telefonun kilidini defalarca yanlış girdim. Acaba telefon kilidim değiştirilmiş olabilir mi? Ya da ben fazla stres ve panik yaptığım için yanlış girmiş olabilirim, tam emin değilim. Bu sabah da ekran kilidini açamadığım için bir kez daha wipe/data yaptım.

Şimdilik bir sorun görünmüyor. Ama aklıma takılan birkaç soru var.

1- Ayarlardan fabrika ayarlarına döndükten sonra telefonumda farklı bir uygulama olmamasına rağmen Google Play Store uygulamasına giriş yapınca Gmail hesabıma girildi. Virüs programları ile tarayınca herhangi bir sorun da çıkmadı. Virüs Google Play Store'a mı bulaştı acaba?

2- Stock ROM virüsleri silmek için kesin çözüm mü? Stock ROM'dan sonra virüs hâlâ telefonumda olabilir mi?

Önerileriniz varsa, önerilerinize de açığım.

Son düzenleme:
Hocam dosyayı açmamışsınız bile. Giriş yaptığınız anda başka bir yerden giriş yapılıyor dediği konum farklı bir ülke mi? Yoksa farklı bir şehir mi? ICloud'a giriş yaparken Ankara da olmama rağmen Adıyaman gibi farklı illerden giriş yapılıyormuş gibi yanlış konum gösterebiliyor.

15 senedir Samsung marka telefonlar kullanıyorum. Envai çeşit siteye girmişimdir. Dizi-Film-Apk-Yerli-Yabancı bir sürü sitede gezdim. Deneyimlerimce telefona inen bir dosyayı Android'de siz üzerine tıklamadan virüs kapmanın mümkün olmadığı yönünde. Şahsi fikrim yaşadığınız olaylar tesadüf bile olmuş olabilir. Kafanıza çok takmayın eğer şifreleri değiştirdiyseniz.

Sen dosyayı açmadığın/kurmadığın halde gereksiz panik yapmışsın. Dosyalarım'a girip indirilen dosyayı silip, Kullandığın tarayıcının çerezlerini temizleyip Kaspersky ile taratsan bir sorun olmazdı zaten.

Hocam dosyayı açmamışsınız bile. Giriş yaptığınız anda başka bir yerden giriş yapılıyor dediği konum farklı bir ülke mi? Yoksa farklı bir şehir mi? ICloud'a giriş yaparken Ankara da olmama rağmen Adıyaman gibi farklı illerden giriş yapılıyormuş gibi yanlış konum gösterebiliyor.

Yanlışlıkla dosyayı indirdim. İptal de edemedim. Hemen fabrika ayarlarına sıfırladım. Buna rağmen farklı bir ilden giriş yapıldı gösterdi ve gmail hesabım kurcalanmış.

Sizin dediğiniz olay hücresel veri ile girdiğimde oluyor, farklı şehirlerden girilmiş gibi görünüyor ama bu sefer ki farklıydı.

15 senedir Samsung marka telefonlar kullanıyorum. Envai çeşit siteye girmişimdir. Dizi-Film-Apk-Yerli-Yabancı bir sürü sitede gezdim. Deneyimlerimce telefona inen bir dosyayı Android'de siz üzerine tıklamadan virüs kapmanın mümkün olmadığı yönünde. Şahsi fikrim yaşadığınız olaylar tesadüf bile olmuş olabilir. Kafanıza çok takmayın eğer şifreleri değiştirdiyseniz.
Dosyaya tıklamadım ama bana tesadüf gibi gelmiyor.

Sen dosyayı açmadığın/kurmadığın halde gereksiz panik yapmışsın. Dosyalarım'a girip indirilen dosyayı silip, Kullandığın tarayıcının çerezlerini temizleyip Kaspersky ile taratsan bir sorun olmazdı zaten.
Ne dosyası olduğuna bile bakmadım. Telefonu sıfırladım ama bu olayın olduğu dakikalarda gmail hesabımın kurcalanması tuhaf. O yüzden Play Store uygulamasına virüs bulaştı diye düşündüm açıkçası.

Yanlışlıkla dosyayı indirdim. İptal de edemedim. Hemen fabrika ayarlarına sıfırladım. Buna rağmen farklı bir ilden giriş yapıldı gösterdi ve gmail hesabım kurcalanmış.

Sizin dediğiniz olay hücresel veri ile girdiğimde oluyor, farklı şehirlerden girilmiş gibi görünüyor ama bu sefer ki farklıydı.

Dosyaya tıklamadım ama bana tesadüf gibi gelmiyor.

Ne dosyası olduğuna bile bakmadım. Telefonu sıfırladım ama bu olayın olduğu dakikalarda gmail hesabımın kurcalanması tuhaf. O yüzden Play Store uygulamasına virüs bulaştı diye düşündüm açıkçası.
Uygulamaya niye virüs bulaşsın hocam? Muhtemelen internetini kapatmadın adamlar da Teamwiewer mantığı gibi telefonunu kurcalamış. İnterneti kapatsan bişey yapamazlardı mesela.

Neyse zaten sıfırlamışsın telefonunu. Telefonun tertemizdir şuan bir sıkıntı olmaz hocam.

Uygulamaya niye virüs bulaşsın hocam? Muhtemelen internetini kapatmadın adamlar da Teamwiewer mantığı gibi telefonunu kurcalamış. İnterneti kapatsan bişey yapamazlardı mesela.

Neyse zaten sıfırlamışsın telefonunu. Telefonun tertemizdir şuan bir sıkıntı olmaz hocam.

Telefonu ayarlardan sıfırladıktan sonra gmail hesabım kurcalanıyor. O yüzden sıfırlamaya pek güvenemiyorum. Stock rom telefonu temizlemiş midir, benim merak ettiğim bu.

Telefonu ayarlardan sıfırladıktan sonra gmail hesabım kurcalanıyor. O yüzden sıfırlamaya pek güvenemiyorum. Stock rom telefonu temizlemiş midir, benim merak ettiğim bu.
Tabiki temizlemiştir. Sistem dosyalarını yeniden yüklediği için eski dosyaları fln hepsini silmiştir. Şuan gmail hesabın kurcalanıyor mu?

Tabiki temizlemiştir. Sistem dosyalarını yeniden yüklediği için eski dosyaları fln hepsini silmiştir. Şuan gmail hesabın kurcalanıyor mu?
Şu an için hiçbir sorun yok. Forumda sormamın sebebi de gereksiz bir paranoya mı yapıyorum yoksa virüs hâlâ silinmemiş mi diye düşünmem.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı