Samsung Galaxy J5 İncelemesi

Eski telefonum olan Galaxy S3 Mini bozulduktan sonra kendime yeni bir telefon alma gereği duydum. Uzun süre araştırdıktan sonra fiyat-performans açısından Samsung Galaxy J5 Gold'u almaya karar verdim. Öncelikle telefon çok başarılı. Telefonu MediaMarkt'tan kaskosu vs. ile 1100 TL'ye aldım.

İşletim Sistemi ve Telefon İçeriği
Yeni bir telefon olan J5 bir kesim tarafından merakla bekleniyordu. Telefonun 5.0.1 ile gelmesi beklenirken Samsung sürpriz yaparak telefonu 5.1.1 işletim sitemi ile çıkardı. Telefonda en ufak bir kasma yok.

Telefonda 3 farklı tema bulunmaktadır. Bunlar :
Varsayılan, Pink ve Space. Varsayılan teması herkesin bildiği klasikleşen Samsung arayüzü. Pink teması ise biraz daha çocuksu ve kızların beğeneceği bir arayüz. Genellikle pembe ve tatlı bir çizim kullanılmış. Bakınca istemsiz bir şekilde tebessüm oluştu :) Space arayüzü ise çizgi film karakteri olan uzaylılar kullanılmış. Pink ve Space'te yüklediğiniz uygulamalar arayüze uygun çerçeveler içerisine yerleştiriliyor. Ayrıca Theme Store özelliği ile istediğiniz temalarıda indirebiliyorsunuz.

Bana göre telefondaki en büyük eksi müzik klasörünün bulunmaması. Her ne kadar Google Play Müzik olsa bile ben yinede Google Play Store'den Music Player Pro indirdim.

Telefonda her zamanki gibi bir çok yazı tipi mevcut. Varsayılan, Choco cooky, Cool jazz, Rosemary, Samsung Sans gibi yazı tipleri mevcut ve " +Yazı tipleri indir " seçeneğinden daha farklı yazı tipleri indirilebilir. Aynı şekilde yazı boyutuda ayarlanabiliyor.

Telefonun Tasarımı
Telefonun gayet ince ve şık bir tasarımı var. Ben Gold rengini kullandığım için ondan bahsedeceğim. Telefonun arka tarafı genel Samsung'lardan değiştirilmiş. Telefonun arka üst kısmında sırasıyla flaş, kamera ve hoparlör bulunuyor. Hemen biraz alt tarafında Samsung logosunu görüyorsunuz. Arka taraf gayet sade kullanılmış ve arka tarafta başka bir şey yok. Ön tarafa geçtiğinizde ise üst tarafta ilk olarak ön kameranın flaşı var. Daha sonra ise küçük hoparlörleri görüyorsunuz. Daha sonra da ön kamera var. Aşağı tarafta ise öncelikle uygulamalar arasındaki geçişi sağlayan tuş var. Önceki kullandığım telefondan farklı olarak orta tuşa basılı tutarak uygulama arası geçişi açarken burada bir tuş ile yapılıyor. İyi bir yenilik bana göre :) Daha sonra orta tuş var. En sağ tarafta da geri tuşu bulunuyor. Telefon 8.5 mm ve 149 gr ağırlığına sahip.

Telefonun Özellikleri
Telefonda Qualcomm'un Snapdragon 410 işlemci ve Adreno 405 GPU kullanılıyor.4 çekirdekli olan bu işlemci 1.2 GHz hızda çalışıyor. Telefon 1.5 GB RAM kullanıyor. Seçenek olarakta telefonun dahili hafızasını 8/16 olarak değişitirebilirsiniz.Ayrıca telefonda 5.0 inç 720 x 1280 çözürnürlüğe sahip Full HD Amoled ekrana sahip.

Telefonun Kamerası
Telefon kamera açısından gayet başarılı. Özellikle yakın çekim konusunda gayet güzel bir kamerası var. Arka kamerası 13 MP , ön kamerası ise 5 MP. Telefondaki en güzel yenilik ise ön kamerada flaş bulunması.Öz çekim odaklı olan telefon 1080p/30 fps, 720p/30 fps video kaydı yapabiliyor.

Telefonun Bataryası
Telefon değişebilir 2600 mAh bataryaya sahip. Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS ve FM radyo gibi teknolojilere de sahip. Ayrıca Micro-SIM girişine sahip telefon 4.5G destekli.

Performans
Telefonun oyun performansına gelecek olursak çoğu oyun rahatça oynanabiliyor. Kendi oynadıklarımı örnek gösterecek olursak Six-Guns, Asphalt 8, Paramanya, Dead Trigger ( High ayarlarda ), Dead Trigger 2 ( High ayarlarda ), Call of Mini : Dino Hunter, European War 4 : Napoleon, Mini Warriors gibi oyunlar kasmadan rahat rahat tabiri caizse çatır çatır oynayabilirsiniz :) Telefonda kasmaya hiç rastlamadım. Alırken içiniz rahat olsun. Telefon oyun oynarken hiç ısınmıyor.

Not :
Telefonla çektiğim 4 fotoğrafı ve telefonu eklenti olarak yükleyeceğim. Bakabilirsiniz :)

Telefon.jpg
Uzak Çekim.jpg
Yakın Çekim.jpg
Yekın Çekim 2.jpg
Yakın Çekim 3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı