Samsung NP270E5V-X04TR için SSD önerisi

Bütçe
350-400TL

Hakanotguc

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar, Samsung NP270E5V-X04TR bilgisayarım var, eskidiği için ders için olan programlarda kasmalar yaşıyorum o yüzden SSD takmak istiyorum. Bu konu hakkında çok bilgim olmadığı için anakartım SATA 3Gb/s mı yoksa SATA 6Gb/s destekler mi bilmiyorum.
( Samsung teknik desteği aradığım zaman Samsung 860 Evo alabileceğimi söylediler ama detaylı bilgi vermediler.)

Motherboard model: Samsung NP270E5V-X04TR

Motherboard chipset: Intel HM75 (panther point)

( HWI_634 programından görüntüleri altta bulabilirsiniz )

Dosya Ekleri

• 0.JPG
    0.JPG
    169,3 KB · Görüntüleme: 48
  • 1.JPG
    1.JPG
    146,3 KB · Görüntüleme: 33
  • 2.JPG
    2.JPG
    142,9 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleyen: Moderatör:
İkinci görselde sağ alt tarafta "Gen3 6.0 Gbps" yazısından anlaşılabilecği gibi SATA 3 yani 6 Gbps destekliyor.

Zaten SATA 2 uyumlu olsa bile SATA 3 bir SSD takmanızda sorun olmaz. 300 MB civarı limitlere takılırsınız o kadar. SATA 2 bir SSD de yok zaten.

Sizin yerinizde olsam -bütçe elveriyorsa tabi- Samsung 860 EVO alırım. Zaten uzun yıllar kullanılabilecek bir disk. Başka bilgisayarda da kullanabilirsiniz.

Peki SATA 6Gb/s destekliyorsa burada HDD neden hızı: SATA 3Gb/s olarak gözüküyor. Ve SSD aldığım zaman da böyle olur mu acaba?

Dosya Ekleri

• 3.JPG
    3.JPG
    20,5 KB · Görüntüleme: 40
Ivy Bridge çipsetler SATA 3 destekliyor diye biliyorum. HWinfo görseli de bunu doğrular nitelikte. Ancak içerisinde neden SATA 2 bir harddisk kullanılmış bilmiyorum.

HDD yuvasına SSD taktığım vakit otomatik SATA 6Gb/s mi algılar.Birden Cd-romu devre dışı bırakacağım için alacağım caddynin boyutunu cetvel ile ölçmeden öğrenebilir miyiz.

HDD yuvasına SSD taktığım vakit otomatik SATA 6Gb/s mi algılar. Birden CD-ROM'u devre dışı bırakacağım için alacağım Caddy'nin boyutunu cetvel ile ölçmeden öğrenebilir miyiz?

Hocam cetvel yerine YouTube üzerinde CD ROM bölmesinin boyutlarını öğrenmek için videolar mevcut mm olarak boyutları olduğu için yanlış ölçme olasılığınız var.

Ben araştırdım ama bulamadım belki de yanlış araştırmış olabilirim. CD-ROM bilgileri aşağıdaki fotoğrafta mevcut, uygun Caddy bulabilirseniz çok memnun kalırım.

Donanım kimliği: SCSI\CdRomSlimtypeDVD_A_DU8A5SH___NS21.

Dosya Ekleri

• asas.JPG
    asas.JPG
    24 KB · Görüntüleme: 34

Yeni konular

Geri
Yukarı