Samsung np300e5a-s05tr Oyunlarda performans sorunu

Sinan17199

Hectopat
Daha fazla  
Aklımın almadığı ve inanılmaz derecede merak ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Başlıkta belirttiğim gibi samsung np300e5a-s05tr model laptop kullanmaktayım. Özellikleri belirttiğim gibi. Forumlarda dolanıyorum aynı model laptop aynı özellikler ve insanlar COD4, NFS: the run falan oynuyor. Anlamıyorum aynı özellikler bende de var fakat ben hiç bir oyunu oynayamıyorum. COD4'ü lowda bile açamıyorum nerdeyse 20 FPS falan oluyor. Adamlar orta detayda bazı oyunlarda yüksek detayda oynuyor ben oynayamıyorum. Sorun nedir? Yani bilen birisi yardımcı olabilir mi lütfen... Yeni bir sistem almak için para biriktiriyorum o zamana kadar bari LoL ve CS:GO'da bir şeyler yapabileyim yani medium ayar da istemiyorum sadece lowda açsın yeter. Bu arada nvidia gt 520mx kullanamıyorum çünkü LoL'de bile 05 FPS alıyorum o yüzden entegre grafik kullanmaktayım. Daha doğrusu her oyunu entegre grafik ile oynuyorum. (Entegre grafik 80 FPS LoL.)

İşlemci Teknolojisi Intel® Core™ i5
İşlemci Numarası 2430M
İşlemci Hızı 2.4 GHz
Ön Bellek 3 MB
Hafıza (RAM) Kapasitesi 8 GB
Sabit Disk Kapasitesi 640 GB
İşlemci Markası INTEL
Ekran Kartı Hafızası 1024 Mb (emin değilim sıkıntı burada da olabilir)
VGA Chipset Markası NVIDIA
VGA Chipset Modeli GT520MX
Ekran Boyu 15.6 inch
Maksimum Çözünürlük 1376 x 768
Optik Sürücü DVD±RW
Ekran Kartı Tipi Paylaşımlı

ek1.png
ek2.png
ek3.png
ek4.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Windows 10'a ücretsiz yükseltme aracını indirerek, yükseltme yapmanı tavsiye ederim.
Yükseltme yaptıktan sonra tabi ki temiz kurulum yapmanı kesinlikle tavsiye ederim.

Bios'tan entegre grafik iptal etme ayarı olması gerekiyor. Tabi bilgisayarı görmediğim için BIOS'ta böyle bir ayar olup olmadığını bilmiyorum. Eğer ki yoksa, NVDIA denetim masasında yüksek performans olan GT520M ekran kartını seçmen gerek. Sonuçlarını buraya bildirirsin.

öncelikle bir şey belirtmek istiyorum. başlıkta yazdığım model farklı imiş benim bilgisayarım tam olarak samsung np300v5-s03tr dir ayrıca nvidia gt 520mx ekran kartı bulunmakta ve nvidia denetim masasından yüksek performanslı nvidia ekran kartını seçtim ve daha öncesinde windows 10 da kullanıyordum bir şey değişmedi.

Nvidia dan oyuna özel profil yapmanı öneririm. Mesela Cs:Go için steam-> steamapps-> common -> Counter Strike Global Offensive-> csgo.exe seçip ona özel ayar yaparsan belki sorununu çözebilir. Bir de güç seçeneklerinde yüksek performansı seç ardından plan ayarlarını değiştir-> gelişmiş güç ayarlarını değiştir de oradan en alta gel değiştirilebilir dinamik grafikleri performansı en üst düzeye getir de ve varsa nvidia yı da performansı en üst düzeye getir olarak değiştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı