Samsung NVMe SSD düşük okuma/yazma hızı

PCIe Gen3 x2 olarak çalışıyor.

Tamam, Gen 3 x 4 olarak çalışması gerekiyor. O yüzden hız yarı yarıya düşmüş neredeyse. Benim de bir ara öyleydi, uğraştım yapamadım. Daha sonra format, BIOS güncellemesi falan derken kendi kendine düzeldi.

Hocam birde AS SSD benchmark testi yapabilir misiniz rica etsem. Zira magician da değerler vaat edilenin çok altında gösteriyor. Aynı sorunu bende yaşamıştım. Ama AS SSD ve diğer bench testlerinde vaat edilen neyse onu aldım. Deneyip test sonuçlarını atabilir misiniz ?

Test programı ile alakalı değil. O SSD Gen 3 x 4 çalışmadığı müddetçe, vaad edilen hızı alamaz.

Peki anakartım şu model:

Acaba 3 x 2 çalışması kartın sadece 3 x 2 desteklemesiyle mi alakalı, yoksa onu 3 x 4 olarak çalıştırabilir miyiz?

Test programı ile alakalı değil. O SSD Gen 3 x 4 çalışmadığı müddetçe, vaad edilen hızı alamaz.
Bende 860 evo vardı. Bende de magician da aynı problem olmuştu. Belki aynı problemdir diye dedim. Yinede teşekkürler.

Sanırım 1 tane m.2 yuvası var. Gerçi altta 1 adet daha görüyorum ama. Üstteki CPU için yazıyor tam olarak anlayamadım. İstersen yer değiştir. BIOS'tan PCIE ayarlarına bir bak. Sata SSD takılıysa slotunu değiştir. Dediğim gibi bende aynı problemi yaşadım, ancak çözemedim. Kendi kendine düzeldi sonradan.

AS SSD de benzer hızları verdi evet.

2 tane NVMe yuvası var anakartta ama öteki ekran kartına neredeyse temas edecek yakınlıkta olduğu için alttaki yuvaya takmıştım ben. Beni şaşırtan 3 senelik orta seviye bir laptop PCIe 3 x 4 destekliyor da 2019 model yine orta seviye bir anakart sadece PCIe 3 x 2 mi destekliyor?

Son düzenleme:
Üste tak bro.

Üste takmak gerekiyormuş gerçekten Ekran kartını söküp öyle takmam gerekti ama uğraştığıma değdi. Cevap yazan herkese teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• ssd.jpg
    54,1 KB · Görüntüleme: 170
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…