Samsung Q80 vs Nanocell 9010

obssesedplayer

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar önümüzdeki günlerde TV alacağım. Samsung Q80 ve SM 9010 modeli arasında kaldım.
Genellikle PS4 Pro, Netlfix, YouTube vs. gibi kullanacğım. Karasal yayınları da haber için kullanıyorum.

Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar önümüzdeki günlerde TV alacağım. Samsung Q80 ve SM 9010 modeli arasında kaldım.
Genellikle PS4 Pro, Netlfix, YouTube vs. gibi kullanacğım. Karasal yayınları da haber için kullanıyorum.

Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi ?
Bir TV'yi kendi demolarından denememenizi öneririm. Zira o demolar o TV'yi en iyi satacak şekilde gösterir. Ben John Wick 3 4K trailerı bir usb ye atıp öyle denemiştim TV'leri :)
Biri VA panel diğer IPS panel. Bu açıdan kısaca değerlendirecek olursak;

1) VA paneller IPS panellere göre farkedilir seviyede daha derin kontrast ve siyah kalitesine sahiptir.
2) IPS paneller ise daha doğru renk gamutuna sahiptir.
3) IPS paneller daha geniş izleme açısı sunar (Eğer TV'yi enine geniş bir odada kullanacaksan avantajlıdır)

Benim şahsi görüşüm VA panelden yanadır. Sadece renklere bakarak TV satın alınmaz. Zira film izlerken yada oyun oynarken seyir zevkini en çok belirleyen siyah kalitesidir.

Yukarıda belirttiklerim dışında Q80 segment olarak SM9010'un bir tık belki iki tık üstünde kalır. Gerek HDR kalitesi, gerek Local dimming desteği, gerek hoparlör olarak SM9000 serisinin oldukça üstündedir. Samsung renkleri aşırı canlıdır falan laflarına takılma o 3 yıl önce bitti. Renk ayarlarını kendin yapabilirsin ama emin ol pek ihtiyaçta duymayacaksın. İki model arasında kıyas götürmez Q80 derim.

Bir de ek öneri olarak Sony XG9505 modeline de göz at derim. Q80 mi XG9505 mi dersen yine Q80 biraz daha öndedir. Burada belirleyici olan fiyat olacaktır diye düşünüyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
Sony lerde blooming sorunu var diyolar.Bana Q80 ağır basıyor sadece Dolby Vision/Atmos Hdmi2.1
düşündürüyor.Bunlar çok da fark oluşturmuyorsa sorun değil.
John Wick 3 trailerı yeterli oluyor mu test etmek için ?

DTS, DTS HD, Dolby Vision ve en önemlisi HDMI 2.1 48 Gbps veri aktarımı sağlıyor ki PS5 standartı için olmazsa olmaz. (HDMI 2.0 sanırım 12 Gbps idi) Samsung üst segment QLED serisinde bu özelliklerinin hiçbirisini sağlamaması çok büyük dezanvtaj.

Dahası televizyon kişisel bir cihaz değil, evde misafirleriniz ve beraber izleyeceğiniz programlar varsa izleme açısıda (Viewing angle) önemli.

Bende bu iki model arasındayım ama evin salonunda olacağı SM9010 daha ağır basıyor. Aslında SM9010'un rakibi Q70R Q80R'nin esas rakibi SM 9500 var ama o modelde Türkiye'de satılmıyor.

Sony lerde blooming sorunu var diyolar.Bana Q80 ağır basıyor sadece Dolby Vision/Atmos Hdmi2.1
düşündürüyor.Bunlar çok da fark oluşturmuyorsa sorun değil.
John Wick 3 trailerı yeterli oluyor mu test etmek için ?
Renk, ışık ve karanlık sahne yeterince var yeterli olur. Yeter ki trailer 4k olsun. Sony XE serisinde blooming vardı, XF9005'de o sorun ortadan kalktı, kardeşime almıştık ordan biliyorum. XG9505 serisinde de olacağını sanmıyorum. Her halukarda Q80 ağır basar. Pek düşünmeden alınacak bir model.

Renk, ışık ve karanlık sahne yeterince var yeterli olur. Yeter ki trailer 4k olsun. Sony XE serisinde blooming vardı, XF9005'de o sorun ortadan kalktı, kardeşime almıştık ordan biliyorum. XG9505 serisinde de olacağını sanmıyorum. Her halukarda Q80 ağır basar. Pek düşünmeden alınacak bir model.
JW 3 Trailer youtube da var onu dönüştürüp mü download ettiniz? Ben başka indirecek yer bulamadım trailer'ı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı