Sanal Bellek Ayarları

Pathetiqué

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba,

Geçen yıl Windows 7'den yükselttiğim ve uzun süre internete bağlamadığım Windows 10 işletim sistemi bir süre önce sağlam bir güncelleme yaptı. Bu güncellemenin ardından bellek ile ilgili sorunlar yaşamaya başladım. İnternette sanal bellek ayarlarıyla ilgili türlü kılavuz/video vb. şey inceleyip uyguladım; fakat sonuç alamadım.

Bilgisayarı açtıktan 1-2 saat sonra, birkaç kez Chrome açıp video izleyince dahi SWAP miktarı 90% civarına kadar yükseliyor. SWAP miktarı 90% civarındayken RAM kullanımı 25% civarı görünüyor. Kapatma ya da tekrar başlatma yaptıktan sonra SWAP kullanımı 5% civarına gerilese de durum bir süre sonra yine aynı oluyor.

Bu durumda, asıl olarak iş için kullandığım RAM canavarı VST'lerle çalışmaya başladığımda ise belli bir süre sonra bellek hatası alıyorum. Daha önceden bu hataları almıyordum.

Sistemimde 32GB RAM yüklü. 512GB SSD'de (Raid0) işletim sistemi var (C sürücüsü). Ayrıca toplamda 6TB büyüklüğünde 2 adet HDD bağlı (D ve E sürücüleri).

1. Aşağıdaki ayarlarda bir sorun var mı?
2. Bilgisayarı kapatmadan SWAP kullanımını sıfırlama şansım var mı?

Sanal bellek ayarlarım şu şekilde:
sanal_bellek_1.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı