Sanal bilgisayar nedir?

zza43445

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarın içinde başka bir bilgisayar mı çalışıyor? İnternette gördüm virüsleri test etmek için kullanılıyor. Ve nasıl indirilir?
Biri açıklarsa sevinirim.

VMware gibi bir programla kendi sistem kaynaklarını (bellek ve disk gibi) bölümlendirip birbirlerinden bağımsız sanal sistemler kurabiliyorsun. Bunun için önce VMware gibi bir program kullanman lazım, ondan sonra yükleyeceğin işletim sistemlerini o program üzerinden kaynak belirleyerek boot ediyorsun ve normal sistem yükler gibi yüklüyorsun. Program üzerinden istediğin sistemi daha sonra açabiliyorsun ama bunlar senin ana sistemin üzerinden oluyor.

Bu arada virüs gibi şeylerin testi dahil olmak üzere geçmişte mesleki amaçla çok kullandım ama bu sanallaştırılmış sistemlerdeki virüs durumu bana hiçbir zaman çok güvenilir gelmedi. Hissiyatla ilgili bir durum, sonuçta o zararlı yazılımlar bir açık bulup kullanmak için yazılıyorlar. Bilmediğim bir açığı kullanabilecek bir yazılıma denk gelmekten hep çekinmişimdir.

Son düzenleme:
Bu uygulama ile yapılıyor, açıklayacak pek bir şey yok. ISO dosyasını seçip kurulum yapıyorsun ve ne kadar alan vereceğini seçiyorsun fakat belli ayarlar yapman gerekiyormuş yoksa virüs bilgisayarına geçebiliyormuş.

Dosya paylaşımı gibi özellikleri kapatmak gerekiyor diye biliyorum.

Dostum şuan şirkette kullandığım 3 tane sanal makine var. Sadece virüs test etmek için değil. Tasarruf içinde çok önemli bir olay sanal makine ve şuan bilişim dünyasında orta ve büyük ölçekli her şirkette en az 1 tane bulunur.

Ben yedekleme için ayrı, ERP programı için ayrı ve Active Directory server için 3 tane kullanıyorum. Hepsinin yedeğini tek bir NAS sürücüsünde topluyorum. 3 adet server alarakta bunu yapabilirdim ama lisanslı program bana 5 sanal makine hakkı veriyor. İşleri çok kolaylaştırıyor. Sormak istediğin başka bir şey varsa çekinmeden sorabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı