Sanal Makine ve Sistem Yöneticiliği

HüseyinAze

Hectopat
Yer
Azerbaycan, Bakü
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar mühendisi
Laptopumda VMware ile sanal makine oluşturdum. Windows 7 Home Premium işletim sistemi? Laptopumdan sanal makineme nasıl bağlanabilirim? Yani kendi işletim sistemim server olsun, sanal makineyi ise serverden yönetmiş olayım. Sistem yöneticiliğini öğrenmek istiyorum. Windows 7'de olan Administrative Tools'larla bağlanarak sanal makinemi nasıl yönetebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Uzaktan kontrol ile (RDP) olabilir. PuTTy ile cihaza Telnet veya SSH ile de bağlanabilirsiniz. Bir kaç tool var uzaktan yönetim için onlara da bakabilirsin.

Bu link sana yardımcı olacaktır diye umuyorum. Ayrıca yapamazsan vmware hangi sürümünü kullandığınıda yaz lütfen.
Evet bunları yaptım önceden. Denedim bağlanmadı yine. Bir şirkette System Administrator bilgisayarlara nasıl bağlanıyor ve yönetiyor. Yani bazı şeyleri nasıl engelliyor, nasıl erişime izin veriyor? Bizim üniversitede kullandığımız bilgisayarlarda çoklu şeylere erişim izni yok, bunu SysAdmin nasıl, hangi programlarla yapıyor?

Active Directory yapısı kullanılarak kullanıcıların yetkileri sınırlayarak.
Ancak network kısmı için pek bir bilgim yok, galiba onun için alt network kurup router üzerinden ayarlar yapmak gerek ancak pek bilgim yok. Windows server için Active Directory konusunu bak işine yaraya bilir.

Yapmak istediğiniz şeyi tam olarak anlamadım ama laptopda sanal makinelerle lab ortamı kurmak istiyorsanız laptopa host sistem olarak win10 pro kurup HyperV kullanmanızı öneririm. Yine de VMware ile çalışacaksanız sanal makineleri server 2019 olarak kurup gerekli ip konfigürasyonunu yaparak çalışabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı