Sanayide çalışmak zor olur mu?

Showdown King

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Duisburg
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 760 - 8 RAM - R7 250- Asus P55LX -
Samsung Evo 860 250 GB - 800~ GB HDD
Meslek
Öğrenci
Bu sene okula giderken zorluk çektiğim için devamsızlıktan kaldım. Açık Öğretim de pek tavsiye edilmedi.

Evde boş boş oturuyorum. Yazılım falan yaparım diyorum ciddi manada kafam karışıyor.

Pazar günü de kuzenlerim geldi. Muhammet abi niye evde boş boş durduğumu sordu. Bende "ben sana sordum çevrende iş var mı diye yok dedin abi." dedim. Bana "Bizim Ali de - kardeşi - okulu bıraktı sanayide çalışıyor" dedi. Ali benden 1 yaş.
Hem Ali, hem de Muhammet abi bana " Sanayiye git seni havada kaparlar." dedi. Ayrıca şakacı bir tavır ile"Kaportacı ol sen. Hem benim şu işleri de beleşe yaptırırım." dedi.

Sanayiye gitmek az çok kafama yattı. Çünkü az çok araçlara da ilgim var - ki idol olarak Horacio Pagani'yi alıyorum - ama ilk ilgi alanım bilgisayar olmasına rağmen bilgisayarcılar çırak almıyor.

Sanayide çalışan var mı? Zor olur mu? Neler öğrenirim ve geleceğim ne olur? Bunlar merak ettiğim şeyler. Bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım zaten başlarda kafa karıştırır. Sonra alıştıkça anlarsın. Ama bu senin bileceğin iş. Zamanında ben de çalıştım. Kendim için diyorum. Başlarda zor geldi sonra işe alışınca kolay geldi. Ama yoğun olduğu zamanlar olduğunda yoruldum. Ben hem işte çalışıp hem yazılım işini bir götürmüştüm. Sonrasında usta hakkımı vermeyince dükkanı zarar uğratıp çıktım.

Sanayiye git. Ne olursan ol kaportacı boyacı motor ustası vs işini ahlaklı düzgün ve adaletli yap, orta seviye üniversite okuyan adamdan 10 yıl ileride olursun her zaman. Ben 32 yaşındayım sadece arabam var şuan. Ben üniversite okurken bundan 12 yıl önceden bahsediyorum; 18 yaşında saniyede çalışan çocuğun arabası vardı ve evliydi.

Hiçbir iş kolay değildir illaki zorluğu vardır gidersen zaten çırak olarak alınırsın parça getir götür alet edavat falan getirirsin seni çırak olarak alan kişi sen yanlış bir malzeme vesaire getiriğin zaman azar işitirsin o yüzden gitmeni önermem ama senin kararın okumak sana daha iyi gelir.

Araçlar ilgili olduğumu söylemiştim. Bizim sınıftaki bir çok arkadaş da okulu boş verip sanayide çalışmayı istiyordu. Hatta bir kaç projeleri vardı akıllarında. Go-Kart tarzı bir araç tasarlamak gibi.

20 yaşındayım yazılım işi ile uğraşıyorum. Yeni yeni iş gelmeye başlasa da iyi kazanıyorum. Hatta kendi masraflarımın dışında aileme de para gönderiyorum.

Ama geleceğe bir yatırım yapmak istersen saniyeye tabii ki git derim 2022'den kısa bir süre sonralarda robot dur vesaire yapımları için birçok sanayici alınacak.

İsfihan abinin de dediği gibi " Takdir edersin ki her mesleğin bir zorluğu vardır."

Bu söylediklerimi kimse üzerine alınmasın. Genel profilden bahsediyorum. Şu anda ben de sanayi bölgesinde çalışıyorum.
Sanayi esnafı cahildir. Edep adap bilmez. Ezmeye gücü yeterse üzerine basar. Ölücüdür, 1 ay çalışırsın para istersin ''Bir şey bildiğin mi var çay getirip götürmeye para mı verilir'' der paranı vermeyebilir. Sanayi dediğin ortamda ne kadar (fiziksel) pislik varsa o kadar karakter pisliği vardır. Üstelik mülteci mevzusundan dolayı şu anda Suriyeli, Afgan kaynıyor sanayiler. İş bulur musun? Evet. Büyük ihtimalle aç kalmazsın. Kaportacı olursun elektrikçi olursun ama bir şekilde yolunu bulursun. Ama dediğim gibi sanayide elitlik, saygı, etiklik arama. Sanayi her zaman okumayan çocukları korkutmak için kullanılan bir yöntem oldu. O yüzden şansın hala varken adam gibi oku, eline diplomanı al. Sanayide çalışacaksan da ofiste çalışırsın. Motor yağının kaportanın içinde çalışmazsın. Kendi bilgisayarın kendi ofisin olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…