SANDISK 500GB Ultra NVMe M.2 SSD vs Samsung 860 Evo 500GB

Bütçe
550
Hocam yazdığımı okumadınız galiba? Render tarzı işlerle uğraşıyor musunuz?
Evet uğraşıyorum.
Samsung modeli daha mantıklı. IOPS değerleri çok daha iyi 860 Evo'nun.

Ayrıca daha Sandisk daha IOPS değerlerini bile veri sayfasında sunamıyor. Nasıl verimli performans bekleyebiliyorsunuz anlamıyorum. Tüm bunların dışında SanDisk'in herhangi bir model SSD'sini alanında aklından şüphe ederim...

A2000 modelini de dayanıklılık konusunda zayıf olması yüzünden önermiyorum. DRAM olmayan SSD'den depolama amaçlı kullanılmadıkça hayır gelmez.
Samsung Evo 860 Rapid moduyla daha yüksek hızlara çıkabiliyor bunun ömrüne bir zararı olur mu açık halde kullansak ve nasıl bir mantığı var bilginiz var mı? Ona göre ben de Samsung kalitesinden yararlanmak isterim.

Samsung Evo 860 Rapid moduyla daha yüksek hızlara çıkabiliyor bunun ömrüne bir zararı olur mu açık halde kullansak ve nasıl bir mantığı var bilginiz var mı? Ona göre ben de Samsung kalitesinden yararlanmak isterim.
Hayır, bir zararı yok. Aksine açık kullanmak daha faydalı zira SSD'nin önbelleğini sistem RAM'inin bir kısmına el koyarak arttırmış oluyorsunuz. Bu sayede daha az okuma/yazma yapılarak SSD'nin ömrü artmış oluyor.

Dediğim gibi DRAM önbelleği olmayan SSD ile aktif çalışılmaz. Anca olsa olsa yanda yatan depo SSD'si olur. Render gibi işlerde ise kesinlikle ucuz SSD kullanılmamalı, hızları ısındıktan sonra aynı para kaliteli bir SATA SSD'den daha düşük hızlara iniyor.

Hayır, bir zararı yok. Aksine açık kullanmak daha faydalı zira SSD'nin önbelleğini sistem RAM'inin bir kısmına el koyarak arttırmış oluyorsunuz. Bu sayede daha az okuma/yazma yapılarak SSD'nin ömrü artmış oluyor.

Dediğim gibi DRAM önbelleği olmayan SSD ile aktif çalışılmaz. Anca olsa olsa yanda yatan depo SSD'si olur. Render gibi işlerde ise kesinlikle ucuz SSD kullanılmamalı, hızları ısındıktan sonra aynı para kaliteli bir SATA SSD'den daha düşük hızlara iniyor.
RAM'ın bir kısmına devamlı olarak mı el koyuyor yoksa sadece yük altındayken mi? Yani RAM kullanımını yüksek tutmasınız oyun performansıma bir etkisi olur mu?

Samsung modeli daha mantıklı. IOPS değerleri çok daha iyi 860 Evo'nun.

Ayrıca daha Sandisk daha IOPS değerlerini bile veri sayfasında sunamıyor. Nasıl verimli performans bekleyebiliyorsunuz anlamıyorum. Tüm bunların dışında SanDisk'in herhangi bir model SSD'sini alanında aklından şüphe ederim...

A2000 modelini de dayanıklılık konusunda zayıf olması yüzünden önermiyorum. DRAM olmayan SSD'den depolama amaçlı kullanılmadıkça hayır gelmez.

WD Blue SN550 ile isimleri dışında aynı SSD SanDisk Ultra NVMe, kötü bir şey değil. DRAMless ama en iyi DRAMless SSD'lerden biri, sürekli sıralı yazma testlerinde hızı rakiplerine göre hızlı düşüyor sadece.

A2000 hakkında da dayanıklılık konusunda 500GB olanının TBW değeri 500GB 860 Evo'dan da yüksek ve garantileri ikisinin de 5 yıl. Pratikte 860 Evo daha iyi olur herhalde ama kağıt üzerinde A2000 daha iyi. Güvenilirlik konusunda MTBF değeri de daha fazla.
A2000'de DRAM de var bu arada, olmadığını nereden çıkardınız bilmiyorum ama.

SSD'lerin ikisi de ucuz yollu diskler değil ve 860 Evo'dan kağıt üstünde daha hızlılar, 860 Evo'nun IOPS değerleri nasıl çok daha iyi oluyor? SATA SSD.

WD Blue SN550 ile isimleri dışında aynı SSD SanDisk Ultra NVMe, kötü bir şey değil. DRAMless ama en iyi DRAMless SSD'lerden biri, sürekli yazma testlerinde hızı rakiplerine göre hızlı düşüyor sadece.

A2000 hakkında da dayanıklılık konusunda 500GB olanının TBW değeri 500GB 860 Evo'dan da yüksek ve garantileri ikisinin de 5 yıl. Pratikte 860 Evo daha iyi olur herhalde ama kağıt üzerinde A2000 daha iyi. Güvenilirlik konusunda MTBF değeri de daha fazla.
A2000'de DRAM de var bu arada, olmadığını nereden çıkardınız bilmiyorum ama.

SSD'lerin ikisi de ucuz yollu diskler değil ve 860 Evo'dan daha hızlılar, 860 Evo'nun IOPS değerleri nasıl çok daha iyi oluyor? SATA SSD.
Kafam aşırı karıştı şimdi Rapid modu açılınca 860 Evo daha hızlıysa Samsung alıp gerektiğinde Rapid açarak kullanmak daha mantıklı değil mi?

RAM'ın bir kısmına devamlı olarak mı el koyuyor yoksa sadece yük altındayken mi? Yani RAM kullanımını yüksek tutmasınız oyun performansıma bir etkisi olur mu?
Akıllı bir sistem. RAM kapasitenize oranlı olarak çalışıyor. 16GB belleğe sahip sistemimde en yoğun kullanımda 4GB'a kadar önbelleğe aldığını gördüm. Ama örneğin aktarım bittikten sonra o 4GB'lık kısım boşa çıkıyor tekrardan. Oyun performansına etkisini ise ne eski sistemimde (FX8350 + 8GB DDR3) ne de yeni sistemimde (6600K + 16GB DDR4) gördüm. Kapalı ve açık aynı değerlere sahiptim.

Geri
Yukarı