Santral/Saha dolabı mesafesi

Alper4806

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. İlk resim benim evime uzaklığı 200 metreden az olan bir evin saha dolabına mesafesini gösteriyor. İkinci resim ise benim evimin saha dolabına olan mesafesi. Neden bilmiyorum ama 200 metrede saha dolabı varken 2 kilometre ötedeki santrale bağlıyım sanırım. Saha dolabı değişikliği yapmamın imkanı var mıdır acaba? Aynı zamanda sokağımda TurkNet yapa altyapısı varmış, bundan dolayı olabilir mi? (şu anda TTNET kullanıyorum)

Ekran görüntüsü 2021-07-18 001823.jpg

Ekran görüntüsü 2021-07-18 001904.jpg

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-07-18 001823.jpg
    Ekran görüntüsü 2021-07-18 001823.jpg
    48,1 KB · Görüntüleme: 132
  • Ekran görüntüsü 2021-07-18 001904.jpg
    Ekran görüntüsü 2021-07-18 001904.jpg
    48,2 KB · Görüntüleme: 117
İlk önce tek firmadan bu sonuçlara bakın. TTNET kullanıp Netseed'in sonucuna bakıyorsunuz. TurkNet'in altyapısını kullanmayı amaçlıyorsunuz. Her firmanın santrali, dolabı farklıdır.

İlk önce tek firmadan bu sonuçlara bakın. TTNET kullanıp Netseed'in sonucuna bakıyorsunuz. TurkNet'in altyapısını kullanmayı amaçlıyorsunuz. Her firmanın santrali, dolabı farklıdır.

NetSpeed dışındakiler saha dolabına olan uzaklığı söylemiyor. Hem TTNET hem TurkNet 8Mbps alabileceğimi söylüyorlar.
Saha dolabı değişikliğini Türk Telekom ekibi yapabilir siz yapamazsınız.

Yani saha dolabının değiştirilmesini telefonla arayarak veya Türk Telekom'a giderek isteyebilirim, değil mi? Başka konularda saha dolabı değişikliğinin imkansız olduğunu yazanlar vardı, o yüzden sormak istedim.

Aynı durum bende de var. 2 sokak ötemizde 100 mbps destekliyor ve saha dolabına uzaklık 7 metre. Benim bağlı olduğum saha dolabı 1233 metre. 13 mbps destekliyor ama dalgalanma olduğu için 8 mbps'e sabitlendi. 6-7 mbps alabiliyorum. Eğer ordaki saha dolabına bağlatabiliyorsak çok iyi olur.

Sizin 200 metre ileriniz diye aynı saha dolabına bağlanacaksınız diye bir şey yok. Şöyle örnek vereyim:

1626560385919.png

Kırmızı karalanan yer bir saha dolabı, turuncu karalanan yer diğer saha dolabı ve aynı renk kutular ise kapsama alanlarını gösteriyor. Sizin 200 metre ilerinizdeki binaya 20 metre mesafede saha dolabı var diye siz de o saha dolabına bağlı olacaksınız diye bir kaide yok.

Sizin 200 metre ileriniz diye aynı saha dolabına bağlanacaksınız diye bir şey yok. Şöyle örnek vereyim:

Eki Görüntüle 1111031

Kırmızı karalanan yer bir saha dolabı, turuncu karalanan yer diğer saha dolabı ve aynı renk kutular ise kapsama alanlarını gösteriyor. Sizin 200 metre ilerinizdeki binaya 20 metre mesafede saha dolabı var diye siz de o saha dolabına bağlı olacaksınız diye bir kaide yok.

Çok saçma bir sistemmiş. Evi taşımak dışında bir çözüm yolu yok o zaman.

Çok saçma bir sistemmiş. Evi taşımak dışında bir çözüm yolu yok o zaman.
Nedeni altyapının sandığımızın aksine dümdüz değil biraz karışık çekilmesi. Belki attığım fotoğrafta kablolar böyle çekilmiş bile olabilir: Belkide dümdüz çekilmiştir, bilmiyorum. Bölgeden bölgeye değişen bir durum ne yazık ki.
1626561383967.png

Yani saha dolabının değiştirilmesini telefonla arayarak veya Türk Telekom'a giderek isteyebilirim, değil mi? Başka konularda saha dolabı değişikliğinin imkansız olduğunu yazanlar vardı, o yüzden sormak istedim.

Size en yakın Türk Telekom merkezine dahi gitseniz bu konuda sizi geçici olarak "Talebiniz alınmıştır, saha birimine iletilecektir." dense bile mutlaka sabit bağlantı saha dolabından hizmet almaya devam edeceksiniz. Tabi bazı durumlarda eğer problem saha dolabından kaynaklanıyorsa değişiklik yapılabilir. Biraz koşturacaksınız ama problem devam edebilir çözülene kadar.

Geri
Yukarı