Santrale olan uzaklık konusunda yapılacak iyileştirmeler

alpayguzbey

Hectopat
Yer
Afyonkarahisar
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
TürkNet kullanıcısıyım. Türk Telekom altyapısı üzerinden 100 Mbps paketim var, ama evime ulaşan 60 Mbps'i geçmiyor. Türk Telekom ekipleri, santralden evinize olan mesafe uzak bunun için hızınız düşüyor diyor. İnternet hızımı yükseltmek için yapabileceğim bir şey var mı, bu aradaki mesafeyi güçlendirebileceğim bir cihaz vs. bulabilir miyim? LAN kabloları için böyle cihazların olduğunu duymuştum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesafeden dolayı sinyal kalitesini güçlendiren aracı bir cihaz yok.
Bina içi tesisatında bulunan ek kısımları minimuma indirin. Mümkünse bina içi tesisatınızı yenileyin ve Cat-6 kablo kullanın. Neredeyse 0 ek ile bağlantı sağlamak, hattın sağlığını önemli ölçüde korumaktır.

Mesela kendimden örnek vermek gerekirse ben 0 ek olarak bağlantı sağlıyorum. Üstüne üstlük, DSL kablosunu modeme lehimledim. RJ11'i söküp attım çöpe. :D
Ayrıca modeminizin değerlerini de paylaşırsanız iyi olur, inceleyeyim.

Firmanın yaptığı aslında yanlış, toplam bant genişliği kullanımı gece 4-5 gibi çok düşüyor, o sırada kullanıcı internet hızının %90 oranda alamıyorsa dava açmalı bence. Sözleşme 100Mpbs'ye kadar diye kullanıcının mesafe kaynaklı 60Mpbs kullanması tamamen saçmalık. Telekom ekipleri araya tekrarlayıcı koyarak bu sorunu halledebilirler, üşengeçlik yapıyorlar sadece.
Mesafeden dolayı sinyal kalitesini güçlendiren aracı bir cihaz yok.
Bina içi tesisatında bulunan ek kısımları minimuma indirin. Mümkünse bina içi tesisatınızı yenileyin ve Cat-6 kablo kullanın. Neredeyse 0 ek ile bağlantı sağlamak, hattın sağlığını önemli ölçüde korumaktır.

Mesela kendimden örnek vermek gerekirse ben 0 ek olarak bağlantı sağlıyorum. Üstüne üstlük, DSL kablosunu modeme lehimledim. RJ11'i söküp attım çöpe. :D
Bilmediğim için soruyorum, RJ11 2 kablo mu, 4 kablo mu, 8 kablo mu?

Firmanın yaptığı aslında yanlış, toplam bant genişliği kullanımı gece 4-5 gibi çok düşüyor, o sırada kullanıcı internet hızının %90 oranda alamıyorsa dava açmalı bence. Sözleşme 100Mpbs'ye kadar diye kullanıcının mesafe kaynaklı 60Mpbs kullanması tamamen saçmalık. Telekom ekipleri araya tekrarlayıcı koyarak bu sorunu halledebilirler, üşengeçlik yapıyorlar sadece.

Bilmediğim için soruyorum, RJ11 2 kablo mu, 4 kablo mu, 8 kablo mu?
2 Kablo.

Binaya gelen kabloyu direkt olarak cat6 kablosuyla modeme bağladım zaten.
Screenshot_20200331_100748_org.zwanoo.android.speedtest.png
Screenshot_20200331_100632_com.android.chrome.png

Sözleşme 100Mpbs'ye kadar diye kullanıcının mesafe kaynaklı 60Mpbs kullanması tamamen saçmalık.
Aslında ben adresinde abone olurken ben bir bakıma kabul etmiş oldum. TürkNet altyapının desteklediği hız maksimum 88 mbps dedi, bende tamam 88 olsun dedim. Üstünden aylar geçti o hız 55 oldu, aradım konuşa konuşa 65 e çıkarmıştım (nasıl çıktı anlamadım).
Screenshot_20200331_102124_com.turknet.oim.png

Bu da TürkNet sisteminden bana ulaşan hız değerlerim.

Ha birde ben bu santrale kendi modemimi kursam, binaya 3-4 adet yedek kablo geldiğini söylemişti görevli, o kablolardan da modemin WAN girişine bağlasam nasıl bir performans alırım sizce?

Binaya gelen kabloyu direkt olarak cat6 kablosuyla modeme bağladım zaten.

Eki Görüntüle 524567Eki Görüntüle 524568

Aslında ben adresinde abone olurken ben bir bakıma kabul etmiş oldum. TürkNet altyapının desteklediği hız maksimum 88 mbps dedi, bende tamam 88 olsun dedim. Üstünden aylar geçti o hız 55 oldu, aradım konuşa konuşa 65 e çıkarmıştım (nasıl çıktı anlamadım). Eki Görüntüle 524573
Bu da TürkNet sisteminden bana ulaşan hız değerlerim.

Ha birde ben bu santrale kendi modemimi kursam, binaya 3-4 adet yedek kablo geldiğini söylemişti görevli, o kablolardan da modemin WAN girişine bağlasam nasıl bir performans alırım sizce?
Hat değerleriniz sağlıklı diyebilirim. Fakat SNR Margin değeri için aynı şeyi söyleyemem. Bina içi tesisatında sorun yok muhtemelen. Bu sorun portunuzun sağlığından kaynaklanıyor olabilir veya santrale olan uzaklık. Bu durumda ya port değişimi talep edeceksiniz ya da sanırım yapabilecek bir şey yok maalesef.

Port sağlığı derken, portunuzun beslenmesi;
DSL kablonuz bir reglet'e çakılıdır. Atıyorum 20 abone kapasiteli reglet kartlarından hepsi aynı hızı vermez.

1585640890037.png

0'a bağlı olan abonenin maksimum hızı 120 Mbps olur iken, 6'ya bağlı olan abonenin hızı maksimum 100 Mbps olabiliyor. Böyle bir durum var maalesef.
Santral dediğimiz şey şu hocam.
1585641368393.png
1585641384860.png
1585641475432.png

Santralden kastınız sanırım binanızın ankastre kutusu. Modemin WAN girişine hangi kabloyu niçin bağlayacaksınız ki? Ne işe yarayacak? Anlamadım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı