Çözüldü Sapphire R9 270X sistem mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

coffeaddicted

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, 6 yıldır kullanmış olduğum bir masaüstü bilgisayarım mevcut. Bilgisayarımda mavi ekran problemleri yaşıyorum. Günde ortalama 6 kez bilgisayar kendini yeniden başlatıyor (fazla yüke girmezse). Masaüstünde bile 1-2 saniyelik takılmalar gördükten sonra şüphelenip harddisk kontrolü yaptım ve harddiskimde bazı uyarılar gördüm. Bu uyarılar şimdilik telaş yapmamı gerektirecek uyarılar mı? Bu harddiskim ne kadar süre beni götürür? Üniversite öğrencisiyim, yeni bir laptop almak için para biriktiriyordum. Şansıma böyle bir problemle karşılaştım ve masaüstü bilgisayarıma yeni bir disk almak da biraz dokunur açıkçası. (not: HD Tune ile taramayı tamamlayamıyorum. Yarısına gelemeden tarama takılıyor ve ardından mavi ekran yiyorum. 4 kez tamamlamaya çalıştım ancak başarısız oldum. En fazla bu kadar doldurabiliyorum.) Karşılaştığım tüm hata kodlarını ve minidump dosyasını da paylaşacağım. En son paylaştığım resimde chkdsk /f /r yaptıktan sonra oluşan mavi ekran hatası. Bilgisayar artık açılmıyor da. Her açıldığında bu mavi ekranı alıyorum ve bilgisayar tekrar kapanıyor. Format yolu gözüküyor gibi.

Bilgisayar özellikleri:
Ekran kartı: Sapphire R9 270X Dual-OC.
İşlemci: Intel i5-4460.
Anakart: Gigabyte H81M-D2V.
RAM: Kingston 8 GB DDR4.
Disk: Seagate 3.5" 1 TB HDD ST1000DM003 SATA 3.0.

Dosya Ekleri

• Yeni-Bit-Eşlem-Resmi.png
    Yeni-Bit-Eşlem-Resmi.png
    34,6 KB · Görüntüleme: 106
  • 20210208_141443.jpg
    20210208_141443.jpg
    156,7 KB · Görüntüleme: 103
  • 20210208_144226.jpg
    20210208_144226.jpg
    246,2 KB · Görüntüleme: 97
  • Yeni-Bit-Eşlem-Resmi-_2_.png
    Yeni-Bit-Eşlem-Resmi-_2_.png
    74,9 KB · Görüntüleme: 103
Çözüm
1) Format at. Sistem açılsın ilk öncelikle.
2) Sürücüleri güncelleyin. Bizden yardım isteyebilirsin. Büyük ihtimalle yeni disk alacağın için fazla uğraşmayız. Yani 2-3 şeyin sürücüsü güncelleriz.
3) HD Sentinel yazılımı ile sağlık dereceni paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.
4) BIOS güncelle.
5) Memtest86 testi yap. Sonuçlarını paylaş. İlk önce RAM'ler sorunlu mu kontrol edelim.
6) Diskte telaşlanacak bir durum var.
7) Yeni disk alabilirsin.
8) Memtest86 testine göre yeni RAM'ler alabilirsin. Eğer Memtest86 testi hata bulmazsa yeni RAM almana gerek kalmaz.
9) Yeni disk alıp Windows 10 kurabilirsiniz. Sonra sürücüler için tekrar yardım isteyebilirsin.

Süreç büyük ihtimalle böyle işleyecek.
1) Format at. Sistem açılsın ilk öncelikle.
2) Sürücüleri güncelleyin. Bizden yardım isteyebilirsin. Büyük ihtimalle yeni disk alacağın için fazla uğraşmayız. Yani 2-3 şeyin sürücüsü güncelleriz.
3) HD Sentinel yazılımı ile sağlık dereceni paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.
4) BIOS güncelle.
5) Memtest86 testi yap. Sonuçlarını paylaş. İlk önce RAM'ler sorunlu mu kontrol edelim.
6) Diskte telaşlanacak bir durum var.
7) Yeni disk alabilirsin.
8) Memtest86 testine göre yeni RAM'ler alabilirsin. Eğer Memtest86 testi hata bulmazsa yeni RAM almana gerek kalmaz.
9) Yeni disk alıp Windows 10 kurabilirsiniz. Sonra sürücüler için tekrar yardım isteyebilirsin.

Süreç büyük ihtimalle böyle işleyecek.
Öncelikle iyi akşamlar. Konuyu güncelleyeceğimi söylemiştim. Format atıp bilgisayarı çalıştırdım ve Memtes86 uygulamasını tamamladım sonuçların resimlerini ekliyorum.
Dedim ya tam bakmamışım diye. RAM ve SSD değiştirmeniz eğer mali durumunuz varsa yapmanız gereken şey. Rica ederim, yeniden özür diliyorum sizden. RAM ve SSD aldıktan sonra olmadı geri dönüş yapın buraya, yine yardımcı olurum.
Memtest86 uygulamasının sonuçlarını paylaştım. Herhangi bir sorun yok gibi sanırım.

Dosya Ekleri

• 20210208_212518.jpg
    20210208_212518.jpg
    290,1 KB · Görüntüleme: 15
  • 20210208_212532.jpg
    20210208_212532.jpg
    230,8 KB · Görüntüleme: 19

Yeni konular

Geri
Yukarı