Sapphire RX570 boşta 50 derece normal mi?

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
Tek fanlı olan kartım boşta 49-50 derece arası, sizce çok mu?
Ekran Hz değeri etkiler mi?
165 de kullanıyorum.

İçinde bulunduğumuz mevsim koşulları göz önünde bulundurulduğunda boşta 50 derece olması normal değil. Biraz fazla. Ekran kartının tek fanlı olmasının büyük dezavantajı var.

Kasanınız hava sirkülasyonu ne durumda? Kasanız rahat hava alabiliyor mu?

Boşta ekran kartı fanı dönmez, bu sebepten dolayı normaldir. Palit GTX 1650 GP ekran kartımın fanları boşta dönmüyor, 52 derecelerde geziyor. FurMark testinde fanlar %60 dönerken 69 dereceyi geçmiyor.

İçinde bulunduğumuz mevsim koşulları göz önünde bulundurulduğunda boşta 50 derece olması normal değil. Biraz fazla. Ekran kartının tek fanlı olmasının büyük dezavantajı var.

Kasanınız hava sirkülasyonu ne durumda? Kasanız rahat hava alabiliyor mu?
Benim GTX 1060'ım tek fanlı ve boşta 42-43 dereceyi geçmiyor. Kartla alakalı bir sorun olabilir.

Kasanın hava akımı, karta bugüne kadar ne kadar yüklendiğin (termal macunun işlevini yitirmiş olabilir) ve kasa içi toz temizliğin de çok etkileyecektir. Eğer kartına yeteri kadar taze hava sağlayabiliyorsan tek fan bile olsa yeterli soğutmayı sağlayacaktır.

Oyun oynarken 65-70 arası en yüksek oyunlarda 70 oluyor, boştayken fan dönmüyor LoL oynarken de fan çok nadir dönüyor
Kasanın hava akımı, karta bugüne kadar ne kadar yüklendiğin (termal macunun işlevini yitirmiş olabilir) ve kasa içi toz temizliğin de çok etkileyecektir. Eğer kartına yeteri kadar taze hava sağlayabiliyorsan tek fan bile olsa yeterli soğutmayı sağlayacaktır.
Kasa 4 fanlı + işlemci fanı, hava alıyor yani buz gibi önü ızgaralı kasalardan. Termal macun hiç değişilmedi galiba 1-1.5 yıldır kullanıyorum

Geri
Yukarı