Sapphire RX570 Pulse ITX ile i7 4790 uyumu

Kalphsonn

Hectopat
Daha fazla  
Sapphire RX570 Pulse ITX ekran kartı almayı düşünüyorum.
ASUS H81M-K anakart.
i7 4790.
PSU: Dark Force 500W 80+ Yarı Modüler Güç Kaynağı
Bu sistemle ekran kartını sağlıklı besleyebilir miyim bir de anakartım PCI-e 2.0 destekliyor fakat kart PCI-e 3.0 performansta çok farkı olur mu?
Son sorum ise şu arkadaşlar monitörüm 1366X768 sadece VGA girişi var kartın analog çıkışı olmadığı için 1080P monitör alana kadar 720P ve HDMI to VGA converter ile kullanacağım. Kaliteli bir converter olsa dahi görüntüde bozukluklar yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, işlemci rahatlıkla besler. 2.0 ile 3.0 arasında fark yok. Görüntü bozukluğu hakkında kesin bilgi veremeyiz. 720P'de oynarsan, ekran kartından tam verim alamazsın.
Hocam PSU nasıl peki 80+ bronz sertifikası var fiyatına göre iyi gibi duruyor?
Ekran kartından tam verim alamazsın derken kastınız nedir yani gücünü tam kullanamazsın mı demek istiyorsunuz yoksa 1080p kalitede aldığın değerlerden daha düşük düşük değer alırsın mı demek istiyorsunuz.

RX 570 için yeterli gibi duruyor. Çözünürlüğün düşük olacağı için, oyunlarda GPU kullanımı istediğin gibi olmayacak. Bu yüzden istediğin FPS değerlerini alamayacaksın. Yani monitörden kaynaklı, darboğaz yaşamış olacaksın.
Anladım. O zaman monitor 720p olmasına rağmen ayarları 1080p ye çeksem bu sorunu çözer miyim?

Evet, GPU kullanımı yükselir. Fakat 720P bir monitörü, 1080P'de kullandığında, bulanıklık oluşabilir.
Ben de öyle tahmin etmiştim görüntüyü sıkıştıracağı için. Peki gpu kullanımını arttırmanın başka bir yolu var mı? Mesela OC açsam ya da AMD'nin ayarlarından böyle bir seçenek gibi şeyler.

Maalesef tek çözüm, 1080P'de oynamak. Zaten 720P'de oyun oynamak, sen tatmin etmez. Tek yapabileceğin bir şey var. Tüm oyunları en yüksek grafik ayarlarında oynamak. Yani tüm yükü, GPU'ya bindireceksin. Bu yöntemle, biraz olsun GPU kullanımı artabilir.
Teşekkür ederim cevaplarınız için dediğiniz gibi monitör alana kadar bir şekilde idare edelim artık. Aslında şu zamana kadar hep 720p de takıldığım için 1080p'nin ne kadar fark yarattığını bilmiyorum. Baya fark yaratıyor keyif olarak sanırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı