Şarj uygulaması önerisi

c_candycane

Kilopat
Daha fazla  
ASUS N552vw model dizüstü bilgisayarımın bataryası aldıktan 6 ay sonra, sürekli adaptörle kullandığımdan dolayı bozulmuştu. 5 senedir bataryasız kullanıyorum. Bu sıralar bilgisayarı okula götürmem gerekiyor ve bir batarya alacağım fakat okuldan geldiğimde evde masa başında oyun oynarken vs. mecbur yine adaptöre bağlı çalışacak ve muhtemelen kısa bir sürede yine bozulacak. Yeni nesil bazı dizüstü bilgisayarlarda batarya sağlığını korumak için şarjı %90'larda kesen uygulamalar var diye biliyorum. Bu işlevi gören, her dizüstü bilgisayarda çalışabilecek evrensel bir program var mıdır bildiğiniz, kullandığınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu güç ayarlarından yapabiliyorsun gelişmiş güç seçenekleri kısmından.

MyAsus uygulaması var. Ben de çoğunlukla pilde kullandığım içim bu uygulama üzerinden pil ömrünü uzatan bir seçenek var onu ayarladım %60 a kadar şarj oluyor sonra istediği kadar prize takılı olsun şarj olmuyor. Eğer bilgisayarınıza olursa MyAsus uygulamasını indirin ve yapın.

MyAsus uygulamasında öyle bir seçenek yoktu, internetten baktığımda bazı bilgisayarlarda ayrı olarak "ASUS Battery Health Charging" isimli uygulamayı yüklemelisiniz yazıyordu. Onu da yükledim fakat uyuglama resimde görüldüğü gibi çalışmıyor.

Ben BIOS üzerinden Flexi Charger ayarı ile bu durumu yaptım. Gerçi pil bozulduğu için yaptım ayrı konu.
Pil takıp çıkabilen türde ise bence hiç uğraşma, eve geldiğinde pili çıkartıp devam et. Benim pilin altına laptop ayağı koyduğu için üst düzey çizim mühendisi ben çıkarınca laptop topal oluyor.

Pil kapağın altında ya, dışardan sökülüp takılsa zaten direkt alacağım da. BIOS'da da öyle bir ayar bulamadım. İşin bir diğer sıkıntılı kısmı batarya ölü olduğu için BIOS da güncelleyemiyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…