SATA güç kablosu çoklayıcı seçimi

zekiakyol

Hectopat
Daha fazla  
1- Bilgisayarımda şu an sadece WD10EZEX model 1TB HDD var. WDS240G2G0A model 240GB SSD ekleyeceğim; fakat güç kaynağından sadece 2 adet SATA güç kablosu çıkıyor. Kabloların birisi CD/DVD sürücüne, diğeri şimdiki HDD'ye bağlı. Yani SSD'ye kablo kalmıyor. Fotoğrafta CD/DVD sürücüsü takılı, dışarıdaki kabloları HDD'den çıkardım.

s1.jpg

Aşağıda iki farklı çoklayıcı buldum ama birini seçip mi mi bağlayacağım, ikisini alıp birbirine bağlayacağım veya başka bir kabloyla mı çoklayacağım anlamadım.

s2.jpgs3.jpg

2- Bu SSD için kasam yeterli mi?
Kasa: i7 4790 3.6 GHz, PSU 500W, GT730, WD10EZEX

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. 2. resimdeki ucu beyaz olan ve diğer iki ucu sata olan kabloyu alacaksın, beyaz ucunu güç kaynağına takacaksın ve kalan iki sata ucunun birini SSD'ye bağlayacaksın, diğeri ise boşta kalacak. Evet SSD için yeterli olacaktır.

Güç kaynağında o beyaz ucun takılabileceği bir ide power var mı? Görselde göremedim de. Güç kaynağının tam modeli nedir?

Merhaba. 2. resimdeki ucu beyaz olan ve diğer iki ucu sata olan kabloyu alacaksın, beyaz ucunu güç kaynağına takacaksın ve kalan iki sata ucunun birini SSD'ye bağlayacaksın, diğeri ise boşta kalacak. Evet SSD için yeterli olacaktır.

Güç kaynağında o beyaz ucun takılabileceği bir ide power var mı? Görselde göremedim de. Güç kaynağının tam modeli nedir?

Internetten bakmıştım 500W diyordu, sanırım 250W bu güç kaynağı.
s5.jpg

Güç kaynağı çıkışı da bu şekilde malesef ide power yok. sadece 2 sata çıkıyor.
s4.jpg

O zaman bence şöyle yap. CD/DVD'nin sata power kablosunu sök SSD'ye tak zaten CD/DVD artık pek kullanılmıyor. Fakat güç kaynağını da yükseltmende fayda var biraz eski ve düşük. İlerde ekran kartını yükseltirsen zaten mecbur değiştireceksin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı