SATA RAID vs. PCI-e SSD

269184

Hectopat
Benim sorum biraz zor olacak. Anakartımda 4 adet disk yuvası bulunuyor. 2'si 2.5 inç SATA, diğer 2'si M.2 ve bunlardan 1 tanesinin PCI-e desteği var.
Anakartıma 1 adet PCI-e SSD takarsam diğer M.2 yuvası kullanılamıyor. O şekilde ayarlanmış ve PCI-e destekli slotun hızı 2 adet M.2 SATA slotunun toplam hızı kadar.
Şu an M.2 slotlarımda 860 EVO'yu RAID modda kullanıyorum. 1 adet 870 EVO alıp 3 adet SSD'yi RAID modda mı kullanmam daha mantıklı olur, yoksa 1 adet PCI-e SSD alıp onu 2 adet M.2 SATA hızında mı kullanmam mantıklı olur? Benim için önemli olan verilere erişim süresi. Sıralı okuma/yazma hızı değil.
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
RAID kurulumunun, NVMe SSD kadar hızlı olacağını sanmıyorum ama olabilir. Yine de daha iyi bilenler cevaplar:
@hakan yaeger @PossibleTurco @Miyavlayan Ejderha
Bence de öyle ama 2x SATA hızını verebilir benim anakarttaki yuva. 1200MB/s maximumu. Gece çok düşündüm DRAM farkından dolayı 3x SSD'nin daha mantıklı olacağına karar verdim ve 1800MB/s olacak maximumu. Güç tüketimi de çok daha fazla olacak gerçi ama laptopu masaüstü gibi kullanmayı seviyorum.

Geri
Yukarı