SATA SSD fiyatları neden yüksek?

Dostlar bu soruya bir cevap bulamıyorum. Örnek olması açısından aynı markaya ait, aynı büyüklükte alana sahip, tek farkı okuma yazma hızları olan M.2 SSD ile SATA SSD'yi attım:

Okuma yazma hızı olarak aralarında uçurum var.
SATA SSD: 560 MB - 530 MB/s
M.2 SSD: 2400 MB - 1750 MB/s

Mantıken SATA SSD'nin fiyatının düşük olmasını bekliyorum. Ancak aynı fiyattalar, hatta SATA SSD biraz daha pahalı. Aynı durum diğer markalar için de geçerli. Günümüzde üretilen hemen hemen her anakartta M.2 SSD slotu varken, SATA SSD'lerin okuma yazma değerleri bu kadar düşükken, fiyatlarını korumaları anlamsız geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Herhangi bir ekonomik söylemde bulunmuyorum. Sadece eskiyen bir teknoloji olmasına rağmen fiyatının neden düşmediğini sorguluyorum.

Her zaman söylüyorum okuma yazma hızlarına aldanmayın günlük kullanımda hiçbir fark yoktur sadece ömür ve s. Gibi şeylerde NVMe SSD'ler daha üstün.

SATA SSD'lere az satın alım olmasına katılıyorum. Ancak talebin azalması fiyatın da düşmesine neden olmaz mı hocam?
Değişken bir durum, talep az ama ürün çok ise ucuz olabilir. Üretimde aynı şekilde talep gibi az olduğunda fiyat yüksek olabilir. Bunun birkaç örneği telefon piyasasında var, birkaç yıl önce Samsung gibi şirketlerin 4G telefonlarının yanında birde 5G sürümlü telefonları oldukça pahalı oluyordu çünkü biliyorlardı ki hem alıcısı az olacak hemde alıcısı az olduğundan üretimi az olacak, SATA'ların yüksek fiyattan satılması da buna benzer olabilir yani, talep az, üretim az, fiyat yüksek.

Her zaman söylüyorum okuma yazma hızlarına aldanmayın günlük kullanımda hiçbir fark yoktur sadece ömür ve s. Gibi şeylerde NVMe SSD'ler daha üstün.
Günlük kullanımda bir fark yaratmayacağı konusunda size katılıyorum. Peki ömür olarak ikisinin farkı nedir? Hangisi daha uzun ömürlüdür ve neden öyledir?

SATA SSD'lere talep hala fazla, haliyle fiyatların düşmesi mümkün değil. Tabii ki belirttiğim sebep devede kulak, arkasında yatan daha ciddi sorunlar var. Demek istediğimi anlamışsınızdır zaten, kriz ortamı düzelmeden fiyatların düşmesi imkansız.

Geri
Yukarı