Sata SSD'min hızı çok yüksek çıkıyor

ErwinSmith

Femtopat
Merhaba Forum'a henüz katıldım. Crucial Bx500 480 GB SSD var bende, HDD falan yok laptobumda. Normalde 560 MB sn okuma 500 civarı yazma hızı çıkıyordu. Ancak dünden beri garip bir sorun var defalarca Crystal Mark'da test ettim. SSD sağlığını HD Tune ve kendi uygulaması ile test ettim sorum yok, yazılımı güncel. Neden böyle oluyor ayrıca başka uygulamalarda da genelde hız testinde hata aldım. Yaptığım iki hız testi sırasıyla yeni ve dünkü resimlerde.

Yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• IMG_20200909_133633.jpg
    166,8 KB · Görüntüleme: 119
  • IMG_20200909_133623.jpg
    108,9 KB · Görüntüleme: 128
Son düzenleyen: Moderatör:
Üstteki arkadaşımızın dediği gibi RAPID mod aktif gözüküyor.

Nasıl açıyoruz bu modu? Herhangi bir zararı var mı?

Genelde SSD'nin kendi yazılımı kullanılarak açlıyor. RAM kullanımı artar ve elektrik kesintilerinde veriler kaybolur. Bunun dışında zararı yok denilebilir.

Nasıl açıyoruz bu modu? Herhangi bir zararı var mı?
Zararı yok aksine yararı var. Tek dezavantajı 1-1,5 GB RAM'inizi kullanıyor. 12 GB'dan daha az RAM'e sahipseniz açmanızı tavsiye etmem. Samsung magician programı ile açılıyor. Her markanın kendi programı üzerinde bu ayarı bulabilirsiniz.

Defalarca elektrik kesintisi olmasına rağmen veri kaybı olmadı. Bunu da ekleyim. Tabi olmuyacağı manasına gelmez, uyarı amaçlı onu söylüyorlar.

Defalarca elektrik kesintisi olmasına rağmen veri kaybı olmadı. Bunu da ekleyim. Tabi olmuyacağı manasına gelmez, uyarı amaçlı onu söylüyorlar.

Siz şanslıymışsınız. Sonuç olarak RAM'deki bilgiler elektrik kesintisi sonucu kaybolur. Elektriğin ne zaman kesildiği de önemli.

Bu konuda biraz cahilim kusra bakmayın. SSD'nin yazılımında hem Momentum Cache hem de Over Provisioning isimli iki özellik var ikisini de açmıştım. Benim laptobumda 16 GB DDR3 ram var. Sizce Rapid mod dediğiniz hangisinden kaynaklı bir de bu ram ile açık durmasını tavsiye eder misiniz? Bir de açık olduğunu anlayıp anlamamanın yolu var mı? Sizin gibi bilgili insanlardan cevap bekliyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20200909_145617.jpg
    136,7 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20200909_145607.jpg
    87,9 KB · Görüntüleme: 55
Momentum Cache, RAPID mode gibidir. SSD'niz zaten performanslı, elektrik kesintisi veya ani kapanma sonucu verilerinizin bir bölümünü kaybedebilirsiniz. Kapatmanızı öneririm.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…