Satanizm Nedir ve Suç Mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Satanizmdeki özgürlük de biraz fazla ve tehlikeli bir özgürlük değil mi ama.

@Motionless IN White Kızgın atmandan dolayı beni yanlış anladığını düşünüyorum. Satanizm'in ekollerini biliyorum ve Türkiye'de yaygın olan (adeta bir TikTok akımı gibi) "İblistaparlar"ı gerçekten mantıksız buluyorum (cinayet işlemek kabul edilemez, hangi inanç olursa olsun) ve benim bahsettiğim de oydu. Çünkü Türkiye'de yaşıyorum ve buradaki çoğunluğu kastetmem gerekir. Sonuçta konu sahibi suç mu değil mi diye sormuş. Ayrı olarak da Ateistik Satanizm'de neden şeytan sembolik de olsa örnek alınıyor anlamıyorum. Ateist bir kişi neden reddettiği dinlerin hayali ve kötü karakteri olan şeytanı "sembolik" de olsa kabul edip öğretilerini kabul eder ki? Ben Ateizm yolunu seçseydim, şahsen yalandan ibaret olduğunu düşündüğüm dinlerden birisinin öğretilerini kabul etmezdim. Mantıkla çeliştiğini düşünüyorum. Tabii internetten araştırmayla ne kadar bilgi sahibi olabilirim, bu konuda çok bir fikrim yok ama gidip Satanist örgütleri araştırmaktan biraz da çekiniyorum diyebilirim. Bu saydıklarımı gerçekten merak ediyorum. Ayinleri ve örgütlenmeleri pek merak etmiyorum, saçma geliyor dediğim gibi. Ve son olarak da sorduğum soruları cevaplarsan gerçekten beni aydınlatmış olursun.

Son düzenleme:
Bu adam şizofren yalnız, açık ve net. İşte ülkenin durumunu gösteriyor her şey, şunlara Satanist demeleri de ayrı ironi... Birisi kedi kesiyorsa direkt Satanist, anladım abi...

Hocam sana saçma gelen kısmı ben tam olarak anlayamadım? Kötü şartlar altında, eziyet edilerek diyorsun ben kendi ailemle beraber de kestim, kesim yerlerinde de gördüm böyle bir şey yok. Normal nasıl kesilmesi gerekiyorsa öyle kesilen hayvanlar var ortada. Bunun canilik olduğunu söylemekte saçmalık, bunu söylüyorsanız vegan olmanız gerekir.
Bu yazınızı da tam olarak anlayamadım. Hayvan kesildikten sonra çöpe atıldığına dair bir bilgi mi gördünüz bir yerlede? Normalde nasıl et yiyorsak aynı şekilde yiyoruz. Tek farkı kesim işlemini kendimiz yapıyoruz ya da kendi seçtiğimiz hayvanı kestirip onu yiyoruz.
Evet, benim demek istediğim de bu. Hiç bir şekilde yardım yapmayan insanlar (çevremden tanıyorum) sadece ibadetini yerine getirmek için hayvan öldürüyor. Bu etik değil.
Hocam etik olmayan şey adamın ibadeti için bir şey yapması mı? Galiba hiç et yemiyorsunuz.
Müslüman değilim ama bu konuda size yarı katılıyorum. Burada bahsettiğiniz hayvanlar yenilmesi daha mantıklı olan hayvanlar. Ama aynı anda binlerce hayvanın katledilmesi canilik.
Yukarıdaki yorumlarım bu yazınız için de geçerli. Bu hayvanlar kesilip bir tarafa atılmıyor, bir kısmı dağıtılıp kalanı yeniyor.

Hocam etik olmayan şey adamın ibadeti için bir şey yapması mı? Galiba hiç et yemiyorsunuz.
Her şeye ibadet gözüyle bakacaksak işimiz zor. Mesela ilkel (?) yaşantısı olan kabilelerde de kadın sünneti bir ibadettir. Peki bu sırf ibadet denildiği için doğru bir eylemmiş gibi mi gösterilmeli? İbadet diye her şeye göz yumulmalı mı? Ne kadar saçma bir bakış açısı. Ayrıca et yiyorum ama dozunda (kırmızı et sevmem, balık ve tavuk ağırlıklı et tüketirim). Binlerce hayvana aynı anda eziyet çektirmiyorum.
Bu adam şizofren yalnız, açık ve net. İşte ülkenin durumunu gösteriyor her şey, şunlara Satanist demeleri de ayrı ironi... Birisi kedi kesiyorsa direkt Satanist, anladım abi...
Malum kanaldaki program, çok takmamak gerekir.

Düzgünce bu işi yapan insanlar var evet ancak bu işi çok yanlış yapan insanlar da var dünyada. Büyük ihtimalle siz de denk gelmişinizdir parklarda, yol ortasında, ev bahçelerinde kesilen hayvanlara bunlar normal mi, iyi şartlar mı acaba? Kurban bayramlarında yürüdüğüm yollarda hayvan kanlarının olduğunu hatırlarım, bu resmen vahşet, kabile mi burası. Her insan kesim yerlerinde düzgünce yapsa bu işi zaten sorun yok ancak çok fazla insan sadece o hayvanı kesip ibadetini gerçekleştirmeyi düşündüğü için korkunç şeyler ortaya çıkıyor. Bu sadece Türkiye için geçerli değil, dünyanın çoğu yerinde böyle görüntüler var.
Eziyet kısmına hiç girmiyorum, sanırım hayvana en az eziyeti yaparak kesen insan sayısı oldukça azdır.
İşin yanlış tarafı hayvanların kesilip tüketilmesi değil, bir ibadet için bir anda çok sayıda hayvanın düzensiz ve kötü bir şekilde kesilmesi.
Mesela devlet veya başka şirketler insanlardan kurban paralarını alsa ve hayvanları onlar düzgün şartlar altında kesip insanlara eti gönderse buna bir şey demem. Hem ibadet gerçekleşir hem de kötü ve yanlış görüntüler oluşmaz.
Eti yemek kısmında da demek istediğim orada amaç hayvanı kesip tüketmek değil yalnızca ibadeti gerçekleştirmek. Eğer ibadet Müslümanlara hayvanı kesip çöpe atmalarını söyleseydi Müslümanlar büyük ihtimalle böyle yapacaklardı. Yani asıl amaç hayvanı tüketmek, açları doyurmak değil, yalnızca ibadeti yapmak. Diğer şeyler sonrasında geliyor.
Demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.
Ayrıca her şeyi ibadet olduğu için geçerli ve haklı sayacaksak bu konunun içinde de geçen satanistlerin kedi kesme şeylerini de normal bir şeymiş gibi karşılamamız lazım. Sonuçta ibadetleri gereği yapıyorlar. İnançlarına saygı duymalıyız öyle değil mi?
Her şeye ibadet bu diyerek yanlış taraflarının gözükmesini engellemek hiç sağlıklı değil bence.
Siyah giyinmek de satanistlik belirtisiymiş sanırım. 5 yıldır hep sadece siyah renk giyinirdim...
Saçma bir kanalda yapılan saçma bir program, zaten bana kurgu gibi geldi, ciddiye alamıyorum.

Son düzenleme:
Ben her ibadet iyidir gibi bir söylemde bulunduğumu hatırlamıyorum. Eğer dediysem hatırlatırsanız iyi olur. Orda bahsettiğim nokta dediğiniz şeylerin etik olmamakla alakası olmaması. En fazla ibadeti yapması etik değildir demiş olabilirsiniz diye düşündüm. Sonuçta 'ibadet diye hayvan öldürüyor' demişsiniz. Gerçi haklısınız böyle bakarsak etik değil. Dışarıdan bakan biri burdaki hayvanın ne olduğunu bilemez, yenip yenmediğini bilemez ve etik değil diyebilir. Ama içini açıp bakarsanız etik olmamakla alakası olmadığı görebilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…