Savaş teknolojilerinde hangi dil kullanılır?

Programlama dili önemli değildir. Önemli olan mimari tasarımı ve algoritması dır. Ateşlendi 3 sn sonra ne yapacak ? hedefi buldu, ne yapacak ? eğer ki sağlam bir algoritma yazılır ise sağlam mimariye sahip olur. Uçağın konum bilgisi karadan gözlemlemek istiyorum. Öncelikle giderim Türk Hava Kuvvetlerine, kardeşim bu sistem ne yapacak ? derim. Onlarda bana derki ucak her 15 ms'de bize nerde olduğunu göstersin ve bizim sistemimiz eski, bu program windows xp desteklesin der. Hemen düşünürsün bir tane gps sensörü olacak bir tane mikrodenetleyici olacak, bu mikrodenetleyici arduino olacak bu yüzden c++ kullanabilirim, ucakta wifi var, Aa demek ki ben server client mimarisi kullanabilirim. yada observer pattern kullanabilirim gibisinden düşünürsün. sistemi modellersin. Sonra ister java kullanmısın ister c# bunun hiç onemi yok. Yanlız füze, uçak gibi sistemlere gömülü sistem olarak düşünebiliriz ve genelde mikrodenetleyiciler C,C++ kullanılırlar ama yarin adamı biri çıkar bir denetleyici üretir derki bu M++ diye bir dille kodlanacaktır der. bizde oturur M++ ile yazarız. Biz sunu iyi biliyoruz ki işlemci mimarileri değişmedikten sonra hesaplama algoritmaları hep sabit kalacak yani 100 yıl sonraki bir programlama dilini bile biliyoruz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı