Savunma Sanatları (Boks vs Kick Boks)

Kişiye göre değişir zaten de karşında aşırı iri biri falan yoksa normal biri bile rahatlıkla alabilir clinche birini diz dirsek yemeden benim başlama sebebim burda birebir dönüyor daha çok. Ama çok kişiyle ederken de ikiside eşit işe yarar bence çünkü dediğin gibi bir plana sadık kalmak zor ve kirli şekilde dövüşüyorsa karsi dediğim gibi elini gözünüze falan da sokabilir birebirde olmaz hayatta da çok kişi ile dovusurken çok iyi gard alamazsin mesela. Bana kalırsa en mantıklısı kavga 1e 1 değilse minimum hasarla ordan ayrılmak(bıçak falan getirebilirler). Mesela biri boğazına yumruk atabilir vs vs. ama çoğu kişi genelde kavgada 70lik deli teyze gibi yumruk attigindan alma şansı da baya oluyor kavgayı.

Hocam doğrusunu isterseniz genelde bahsedilenler o anda yapılmıyor/yapılamıyor ola biliyor.

Ve savunma sporları bence kişinin karakterine göre seçilmeli yani herkes için en iyi savunma sporu diye bir şey yok bence, Kişisel olarak ben Muay thai ve Krav maga'da iyi olduğumu düşünüyorum (olay hemen bitsin kafasındayım), Güreş, Judo gibi sporlarda kötüyüm bence inancım yok yani.

Bana göre en iyi savunma sporu : Muay thai, Kravmaga, Aikido tabi son 2'nin eğitimini iyi bir şekilde almadım.

Ama nedense Aikidoda iyi olduğumu düşünüyorum tamamen psikolojik sanırım.
Aikido çok işe yarayan bir spor olduğunu düşünmüyorum ben. Mmade falanda pek kullanılmıyor zaten.

Benim gözümde en iyi ihtimalle refleks ve kondisyon arttirici olabilir.

Tekmede seri olmasına gerek yok bir tane sağlam vurur ise 2. gerek kalmaz, Kaçmak için kavga esnasında geri durmak her zaman en iyisidir.
Hocam en tehlikeli tekmeler vucuta gelecekmiş gibi gidip hs atan tekmeler bence. Ama sokakta çok bir karşılığı yok lowkick dışı o da can yakar ama sokakta pek işe yaramaz kickboks maçı değil bu.

Son düzenleme:
Kişiye göre değişir zaten de karşında aşırı iri biri falan yoksa normal biri bile rahatlıkla alabilir clinche birini diz dirsek yemeden benim başlama sebebim burda birebir dönüyor daha çok. Ama çok kişiyle ederken de ikiside eşit işe yarar bence çünkü dediğin gibi bir plana sadık kalmak zor ve kirli şekilde dövüşüyorsa karsi dediğim gibi elini gözünüze falan da sokabilir birebirde olmaz hayatta da çok kişi ile dovusurken çok iyi gard alamazsin mesela. Bana kalırsa en mantıklısı kavga 1e 1 değilse minimum hasarla ordan ayrılmak(bıçak falan getirebilirler). Mesela biri boğazına yumruk atabilir vs vs. ama çoğu kişi genelde kavgada 70lik deli teyze gibi yumruk attigindan alma şansı da baya oluyor kavgayı.

Aikido çok işe yarayan bir spor olduğunu düşünmüyorum ben. Mmade falanda pek kullanılmıyor zaten.

Benim gözümde en iyi ihtimalle refleks ve kondisyon arttirici olabilir.

Hocam en tehlikeli tekmeler vucuta gelecekmiş gibi gidip hs atan tekmeler bence. Ama sokakta çok bir karşılığı yok lowkick dışı o da can yakar ama sokakta pek işe yaramaz kickboks maçı değil bu.
Ben genel olarak tekme dirsek ve diz kullanıyorum, Genel olarak bu 3'ü sokaktaki adamın aklına gelmediği için etkili oluyor.

Tekme atmamın sebebi ise dengesini bozmak (yere düşürmek, üst/alt bacak gerçekten güzel vurulunca bir hafta kadar topal bıraka biliyor) ve psikolojik baskı yapmak, Ve tekme attığımı görünce sokaktaki insanlar sürü psikolojisi mantığında onlarda bana tekme atıyorlar (sabri gibi) o yüzden benim bu tür durumlarda genelde psikolojik üstünlük kurarım.

Ama eğer üst bacak vura bilirsem üst bacağa yönelirim, Kaval kemiğine vura bilecek kadar güvenmiyorum kendime, Hocam ayrıca HS nedir cs mi oynuyoruz burda :D

Ben genel olarak tekme dirsek ve diz kullanıyorum, Genel olarak bu 3'ü sokaktaki adamın aklına gelmediği için etkili oluyor.

Tekme atmamın sebebi ise dengesini bozmak (yere düşürmek, üst/alt bacak gerçekten güzel vurulunca bir hafta kadar topal bıraka biliyor) ve psikolojik baskı yapmak, Ve tekme attığımı görünce sokaktaki insanlar sürü psikolojisi mantığında onlarda bana tekme atıyorlar (sabri gibi) o yüzden benim bu tür durumlarda genelde psikolojik üstünlük kurarım.

Ama eğer üst bacak vura bilirsem üst bacağa yönelirim, Kaval kemiğine vura bilecek kadar güvenmiyorum kendime, Hocam ayrıca HS nedir cs mi oynuyoruz burda :D
Hocam zaten sokaktaki normal biriyle ettiğiniz kavgada çok yüksek ihtimalle genelde tırmık falan yada yamuk yamuk yumruklar atıyorlar. Hsden kasıt kafaya darbe işte hocam 🤣

Hocam zaten sokaktaki normal biriyle ettiğiniz kavgada çok yüksek ihtimalle genelde tırmık falan yada yamuk yamuk yumruklar atıyorlar. Hsden kasıt kafaya darbe işte hocam 🤣
Hocam anladım sadece aklım bir cs'ye gitti, Ben tekme ile HS atacak kadar eğitimim yok ne yalan söyliyeyim ama diz ile belki vura bilirim fakat daha önce hiç denemedim :D

Hocam dizle kafaya vurmak çok hasar vermez mi?
Hocam onu mizah amaçlı söyledim :D

Ayrıca tekme atarak kafaya vurmak daha çok hasar verir, Kocaman ayak burun, kulak yüzde kalıcı hasar bile bıraka bilir, Diz daha çok verir ama diz atacak kadar biri sokakta bulmak mümkün değil zaten.

Aşağıda yazılanlar benim kişisel düşüncelerimdir.

Boks, Kick Boks iki sporda iş görür karşı tarafın bir eğitimi/tecrübesi yok ise sadece mantığın ile bir kavgayı kazana bilirsin.

Bunun için kg ve boyunun önemli olduğunu düşünüyorum, Zayıfsan Kick Boks daha mantıklı eğer daha kilolu isen Boks yapa bilirsin.

Zayıf isen : Daha hızlı ola bileceğin için bacaklarını iyi kullana bilirsin.
Kilolu isen : Kolunu daha iyi kullanarak çok güzel yumruk ata bilirsin.

* Not : Eğer tereddüt kalıyor isen 6 ay boks yap üst vücudu kullanmayı öğren sonra Kick Boks geçe bilirsin.

* 2 Not : Çoklu kavgalarda yani 1v2 1v3 gibi durumlarda Kick Boks daha iyi olacağını düşünüyorum, Ben Muay Thai yaptığım için bir kaç hafta önce daha az dayak yemiştim. Bazı durumlar oluyor adam tek başına sadece bir kolu ile bir kaç adamı tekte şalterini indire biliyor tabi ki.
Hocam yeterlilik fiili birleşik yazılır okurken ekrana kafa atacaktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı