Sayısal dersleri nasıl çalışıyorsunuz?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Herkesin kendi çalışma yöntemi vardır fakat 12. sınıfa geldim ve hala nasıl ders çalışılır bilmiyorum, o kadar çaresizim ki buraya, sizlere sorma ihtiyacı duydum. Bir matematik, biyoloji vb. dersi yazarak mı, okuyarak mı, nasıl çalışabilirim?

Matematik için soru çözmek lazım. Soru çözmeden önce de konuyu bilmen lazım.

Ben konu hakkında videolar izleyip sorulara geçerdim. Ben izledikten sonra konuyu hemen sökmüş oluyordum, bu daha çok ileriki konularda oluyor.

TYT matematiği oturtmam biraz vakit almıştı. TYT'den sonrası tereyağından kıl çeker gibi geliyor, o konuda derdin olmasın. Yaz bitmeden TYT'yi bitirirsen dönem içinde AYT'ye bol vakit kalır.

FKB için pek önerim yok, daha çok biyoloji odaklı olmuştum. Konu özetini okuyup sorulara geçiyordum. Mesela insan fizyolojisi ünitesinde kendi bedenimizi tanıdığımız için biraz daha sevdiğim bir dersti, diğer konularım da fena değildir.

Fizik için de özetlere bakıp sorulara geçmiştim ama pek katkısını alamamıştım.

Kimya diğerlerine göre biraz daha basit, TYT konularının sağlam olması lazım sadece.

Bu arada AYT için konuştum sadece. TYT Allah'ın lütfu. Onları illa bitireceksin.

Herkesin kendi çalışma yöntemi vardır fakat 12. sınıfa geldim ve hala nasıl ders çalışılır bilmiyorum, o kadar çaresizim ki buraya, sizlere sorma ihtiyacı duydum. Bir matematik, biyoloji vb. dersi yazarak mı, okuyarak mı, nasıl çalışabilirim?
Soru çözerek, tabii soruyu çözmeden önce konuyu bilmeniz lazım, kendinizi eksik gördüğünüz yerlerde YouTube veya konu anlatım kitaplarından yardım alabilirsiniz.

Önce konu temelleri için YouTube'dan videolar ile not tutarak çalışıyorum. Sonra soru çözüm videosu izliyorum mantığını kavrıyorum ama konu için örneğin 1 konu için 10 saatim varsa 10'unu da konuya vermem, 2 saatini konuya veririm 8 saatini pratiğe soruya veririm. Konu çalışması kitaptan YouTube'dan yaptıktan sonra direkt soruya geçiyorum. Tekrar için notlara bakıyorum, deneme soru ile de tekrar çok iyi. En iyisi soru ama benim için. En önemlisi tekrar. Unutmamak önemli unutmamamız lazım. Deneme soru ders notları ile unutmamamız sağlanıyor. Mantığını kavrıyoruz çünkü.

Kafamı kitaba gömüyorum, en az 2 saat kalkmadan köpek gibi çalışıyorum. Her gün aynıları yaşanıyor.

Hangi kaynak kitapları kullanıyorsunuz? Bende palmiye yayınlarının konu anlatımlar var fakat çok bir şey anladığımı söyleyemem.
@Hd6850 seni bu zamana kadar görmezden geldim ve yazdığım onca mesaja kahkaha ve kızgın atmana bir şey demedim. Artık sinirimi bozuyorsun, sorun nedir dostum?

Son düzenleme:
Ben Matematik adına konuşayım. Zamanında önce YouTube'den dinler, sonra direkt soru çözmeye girişirdim. Yapamadığım soruların üstüne düşe düşe yapmaya uğraşırdım. Oldu diyince başka konuya geçerdim.

Matematik ve Fizik videolu olarak Biyoloji, Kimya ve Türkçe ise konu anlatımlı olarak (Kimya ve Biyoloji için MEB kitabı). Bu işin raconu kesinlikle soru çözmektir o yüzden soru çözmeyi asla ertelemeyin yoksa benim gibi mezuna kalırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı