Sayısal seçmeli miyim?

Hollywoo

Hectopat
Bu sene sonunda bir seçim yapmam gerek. Sayısalı iyi anladığımı söyleyemem. İstediğim meslekler yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi meslekler. Bu meslekleri eşit ağırlık ve sözelden de olabileceğimi söylediler ama sayısaldan okunduğunda iş bulmak daha kolay oluyormuş. Kimya, matematik ve biyolojiye 2 sene katlanabileceğimi düşünüyorum ama fiziği ne yaparım onu bilmiyorum. Açıkçası aklım çok karışık. Resim ile ilgili alanlar da düşünüyorum (resim öğretmenliği vb). Burada yazdığım meslekler olmasa bile sayısala baktığımda hoşuma giden meslekler oldu. Yani şimdi ben lisede bir şekilde sayısala katlanabileceğimi düşünüyorum ama ileride üniversitede de mi katlanmak zorundayım? Sözelim iyi olduğundan sözel dersleri evde okuyarak tekrar ederek de öğrenebilirim bu yüzden sayısal seçmek istiyorum. Deneyimli kişilerin tavsiyelerine ihtiyacım var.

Sen olayı çok yanlış anlamışsın. Olay derslere "katlanmak" değil. Üniversite sınavında başarı elde etmek. Gittiğin bölüme göre değişmekle beraber üniversitede de o "katlandığın" şeylerin üstüne daha fazlasına katlanman gerekecek ve bu sefer ortalama ile geçemeyeceksin.

Bölümlerin puan türleri zevke göre seçilmiyor. En kötü o kafa yapısı gerekiyor. Bölümlerde ise o dersler gerekiyor. Bölümün gereksinimlerini karşılamayıp sadece ben istiyorum demekle olmuyor maalesef.

Neyin ne olduğunu anlayacak yaştasın. İleride şu ana kadar gördüğün derslere çok kolay diyeceğin seviyelerde eğitim göreceksin. Ona göre tercihini yap.

Dediklerime rağmen hala "katlanmayı" düşünüyorsan şimdiden geçmiş olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı