Seagate 1TB HDD cızırtı yapıyor

AtlasMz

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi bir sorunum var ve sıkıntımı biraz detaylı anlatacağım. Şimdiden okuyan ve zaman ayıran herkese teşekkür ederim.

Uzun zamandır bilgisayarımın HDD'den yoğun şekilde cızırtılar geliyor fakat bu cızırtılar bilgisayar açılırken, oyun oynarken, yükleme yaparken ve kapanma esnasında oluyor (bazen HDD kullanımı %0 olduğu halde cızırtı yapıyor). Bilgisayarı açtığımda 10-15 dakika boyunca bu cızırtı devam ediyor. HDD mi kendim birkaç kere test ettim fakat bir bad sector bulamadım.
Bilgisayardan anlayan bir tanıdığım da ilgilendi ve o da bir sorun bulamadı. Bir süre sonra sürekli mavi ekran almaya başladım. Bu sefer bütün sistem parçalarını test ettik fakat hiçbirinde bir sıkıntı görünmüyor ve bilgisayarda bir performans düşüşü de yaşamıyorum. En sonunda bilgisayarı teknik servise verdik ve onlarda parçalarda hiçbir sıkıntı olmadığını söyledi fakat mavi ekran ve cızırtı aynı şekilde devam ediyordu.

Ben de HDD'den şüphelendiğim (şüphelenmemin sebebi Google Chrome, Discord gibi uygulamaları açarken bile %100 kullanılıyordu ve zaman zaman kendi kendine de %100'e çıkıyordu) için bir SSD aldım ve Windows'u SSD'nin içine kurduk. Windows'u SSD'ye kurduktan sonra mavi ekran sorunum çözüldü ve cızırtılar sadece açılış ve kapanışta gelmeye başladı. Bilgisayarın bu normal çalıştığı süreçte cızırtılar devam ettiği için görev yöneticisinden performansa bakmaya devam ettim ve içinde hiçbir şey yüklü olmamasına rağmen HDD'nin anlık %100'e çıkıp düştüğünü fark ettim ve bir kerede bilgisayarın HDD'yi anlık olarak görmeyip tekrar gördüğünü fark ettim.

Bir kere de bilgisayar "bozuk sürücüleri onarmak için yeniden başlatma gerekli" diye bir bildirim verdi (hatanın tam adı bu değildi fakat tam olarak hatırlayamıyorum kusuruma bakmayın) son olarak bilgisayarımı her açtığımda "sürücülerin kontrol edilmesini geçmek için 8 saniye için bir tuşa basın" uyarı çıkıyor ve her seferinde bir tuşa basıp geçiyorum. Şu an HDD'de birkaç oyun yüklü ve onları sıkıntısız oynuyorum. Şu an tek sıkıntı bahsettiğim cızırtı sorunu.
Bütün sistem parçaları düzgün çalışıyor ve kullanım oranlarında bir anormallik görünmüyor ve ısıları normal derecelerde. Gözle görülür bir performans düşüşü yok. Bilgisayarlardan fazla anlamadığım için bir de sizlere danışmak istedim. Bu arada HDD ile ne açarsam açayım %100 kullanılıyor. Merak ettiğim şey bu yeni HDD almadan düzelecek bir sıkıntı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD bir uygulama açıkken size en iyi performansı sunmak için bu rakamlara çıkabilir normaldir, ama mavi ekran hatası alman biraz anolmal gibi geldi o cızırtı HDD kafasından gelir anlık olarak veri yazmak ve okumak için hareket eder, eğer bu kafada bir arıza varsa okuma ve yazma sorunları yaratabilir sistem dosyalarını ve medyalarınızı silebilir. Yani eğer HDD'de bir sorun varsa verilerinizi yedeklemenizi öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı